Logo Legnica24h.pl
Reklama
Zabawki idealne na Halloween. Zaskocz dzieci w ten upiorny czas. Zabawki dla dzieci. Internetowy sklep z zabawkami
Koparka Jawor - roboty budowlane

Prawie 2600 „kopciuchów” zniknęło dzięki dotacji miasta

W Legnicy od ponad pięciu lat działa program udzielania dotacji na wykonane przez mieszkańców inwestycje, polegające na zamianie ogrzewania paliwem stałym na ekologiczne.

© Materia??y prasowe / PAP

W latach 2015-2019 podpisano 975 umów z mieszkańcami na kwotę 4.965.423,05 zł. Od 2015 roku mieszkańcy złożyli już 1463 wnioski o dofinansowanie ekologicznych inwestycji grzewczych i zlikwidowali 2598 starych pieców - „kopciuchów”.

W roku 2020 legniczanie złożyli ponad 500 wniosków o dofinansowanie modernizacji instalacji grzewczych na kwotę 3.276.972,14 zł. Nadal trwa przyjmowanie wniosków osób ubiegających się o dotację i zawieranie kolejnych umów. W lipcu i sierpniu przeprowadzono ponad sto wizji lokalnych w mieszkaniach, których właściciele zmodernizowali system ogrzewania.

Przypomnijmy zasady, jakie obowiązują w procedurach dofinansowania przedsięwzięć likwidacji ogrzewania opartego na paliwie stałym lub biomasie na przyjazne środowisku, czyli: kotły gazowe, kotły na olej lekki opałowy, piece zasilane prądem elektrycznym, kotły na paliwa stałe lub biomasę (co najmniej 5 klasa wg PN-EN 303-5:2012), podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej i Odnawialne Źródła Energii - pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne.

Do korzystania z dotacji uprawnione są:

  • osoby fizyczne: właściciele, współwłaściciele nieruchomości bądź najemcy lokali komunalnych, w tym osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym;
  • wspólnoty mieszkaniowe, których członkowie korzystają z ciepła wytworzonego we wspólnej kotłowni (dla pojedynczego budynku lub kilku budynków).

Wysokość dotacji

Dotacja będzie przydzielana w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych na zmianę systemu ogrzewania w jednym lokalu mieszkalnym lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym na terenie Legnicy, przy czym ustala się górne limity wysokości dotacji:

  • dla domu jednorodzinnego - 10.000,00 zł;
  • dla mieszkania w bloku wielorodzinnym - 7.000,00 zł;
  • w przypadku kotłowni zasilającej w ciepło budynek wielorodzinny limit dotacji dla instalacji określony będzie w oparciu o liczbę obsługiwanych mieszkań - jako iloczyn tej liczby i kwoty 4.000,00 zł.
Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Zainteresowany
Zainteresowany11 września 2020 o 15:42
A czy miasto wymienia kopciuchy w mieszkaniach komunalnych ktorych sa,wlascicielami czy czeka na naiwnosc najemcow ? (Nie chodzi o mieszkania prywatne wykupione) a komunalne zasoby miasta ? Dziekuje za odp.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.