Logo Legnica24h.pl
Reklama

Powiedz dzisiaj żonie, że jesteś na Satyrykonie

Od 14 do 16 czerwca Legnica kolejny raz będzie światową stolicą śmiechu - rusza bowiem Satyrykon 2019. Organizatorzy zapraszają na ciekawe wystawy, spotkania z artystami ze świata, prezentacje, koncerty, występy.

© Materiały prasowe / UM Legnica

W ramach Satyrykonu odbędzie się też trzydniowe miasteczko Funny Food, pełne nie tylko pysznego jedzenia, ale i atrakcji - dla dużych i małych. Wstęp jest bezpłatny. Jedynym biletowanym wydarzeniem będzie niedzielny (16 czerwca) koncert Jana Młynarskiego i Warszawskiego Combo Tanecznego.

Już w lutym br. międzynarodowe jury po obejrzeniu 1933 prac 539 autorów z 52 krajów świata postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:

 • Grand Prix SATYRYKONU 2019 oraz nagroda pieniężna w wysokości 8.000 zł - SEYED ALI MIRAEE (Iran) za pracę „Communists”

dział: STOP

 • I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 zł - SAJAD RAFEEI  (Iran) za pracę „A man hanging”
 • II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.500 zł - SZYMON SZYMANKIEWICZ (Polska) za pracę „Fabryka”
 • III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł - NIKA JAWOROWSKA-DUCHLIŃSKA (Polska) za pracę „Kiecka”
 • oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde:
  • ANDREI POPOV (Rosja) za pracę „Untouched snow”
  • JERZY GŁUSZEK (Polska) za pracę „Stop I”

dział: SATYRA i ŻART

 • I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 zł - MICHAEL MAYEVSKY, (Ukraina) za pracę bez tytułu
 • II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.500 zł - SERGEY SICHENKO, (Izrael) za pracę „Cell”
 • III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł - SERGEI BELOZEROV (Rosja) za pracę „Last leaf”
 • oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 zł każde:
  • SHAHROKH HEIDARI (Francja) za  pracę za pracę „OFF-ON!”
  • OLEG DERGACHOV (Kanada) za pracę „Menu”

Nagrody specjalne:

 1. Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy w wysokości 4.000 zł - NORBERT SARNECKI (Polska) za pracę „Kot”
 2. Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury w wysokości 4.000 zł - JERZY ZBORUCKI (Polska) za pracę „Chwila prawdy - prawda chwili”
 3. Nagroda Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia w wysokości 4.000 zł - STANISŁAW GAJEWSKI (Polska) za pracę „Warszawa w budowie”
 4. Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie w wysokości  4.000 zł - FILIP CIŚLAK (Polska) za pracę „Dzicza sprawa 1-3”
 5. Nagroda legnickich dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego - BARTOSZ BIENIAS (Polska) za pracę „Dzik”.

SATYRYKON 2019 - Program

14 VI 2019 (piątek)

 • Odsłonięcie tablic pamiątkowych poświęconych Marii Czubaszek i Zdzisławowi Smektale; ul. NMP (przy Filipie), godz. 17.00
 • Wręczenie nagród laureatom - prowadzenie: Marcin Andrzejewski; scena Funny Food na Rynku, godzina 17.30
 • Otwarcie wystawy pokonkursowej - Muzeum Miedzi w Legnicy, ul. św. Jana 1, godz. 18.00
 • Jubileusz na cztery ręce - Małgorzata Lazarek i Przemysław Dunaj; Galeria RING, Rynek 12, otwarcie wystawy godz. 19.00

15 VI 2019 (sobota)

 • Bartosz Bienias - najlepszy debiut Satyrykonu 2019; Galeria Satyrykon, Rynek 36; otwarcie wystawy godz. 17.00
 • Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words - wystawa ilustracji Magdaleny Burdzyńskiej; Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39; otwarcie wystawy godz. 18.00

16 VI 2019 (niedziela)

 • Jan Młynarski & Warszawskie Combo Taneczne; Akademia Rycerska w Legnicy, sala maneżowa, ul. Ojców Zbigniewa i Michała; godz. 20.00 (koncert biletowany)

14-16 VI 2019 (piątek-niedziela)

 • FUNNY FOOD, Scena na Rynku

 

SATYRYKON jest festiwalem o określonym już w świecie prestiżu. Poświadcza to: plakietka grand prix przyznana przez amerykańskie pismo „Witty World”, jak również maksymalna nota „5 gwiazdek” przyznana przez FECO (Federacja Organizacji Rysowników).

Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny - był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji tego gatunku  w Polsce. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu.

W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas zostały nawiązane ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy.

Organizatorami są: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego oraz Fundacja SATYRYKON.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.