Logo Legnica24h.pl
Reklama

Polska w Europie

Poglądy i teorie krakowskiego badacza - Feliksa Konecznego, stały się inspiracją oraz leitmotivem październikowego wykładu prof. Romualda Szeremietiewa.

prof. dr hab Romuald Szeremietiew © DLP Legnica

  Feliks Koneczny, profesor, polski historyk i historiozof zasłynął z oryginalnej teorii cywilizacji oraz nowatorskiego pomysłu prowadzenia badań porównawczych nad dziejami ludzkimi. Cywilizacja dla badacza to metoda ustroju społecznego, która istnieje wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z życiem zbiorowym. W obrębie cywilizacji mieszczą się jej "pododdziały" czyli kultury. Krakowski historyk wyróżnił siedem cywilizacji: łacińską, bizantyńską, arabską (cywilizacje średniowieczne) oraz chińską, bramińską, żydowską i turańską (cywilizacje starożytne). Tworzą one oddzielne ustroje społeczne, ekonomię, prawo, etykę, życie duchowe. Oddziałują na siebie nawzajem oraz nawzajem zwalczają się. Szczególną rolę przypisał cywilizacji łacińskiej - z  rolą i obecnością Kościoła katolickiego - w orbicie której zaistniała i znajduje się kultura polska.

    W wykładzie prof. Romualda Szeremietiewa "Polska w Europie"  będącym ważnym elementem październikowego spotkania w Duszpasterstwie Ludzi Pracy' 90,   poglądy i teorie krakowskiego badacza, stały się inspiracją oraz leitmotivem wykładu - charakterystyki kultury polskiej, oceny zagrożeń i wpływów wynikających z  geograficznego położenia naszego Kraju. By przekonać się, czy tezy oraz diagnozy obu badaczy są pasującymi i celnymi w opisie dzisiejszych "kłopotów" Polski z Europą, i Polski w Europie, warto sięgnąć zarówno do lektury dzieł prof. Feliksa Konecznego, jak wykładu prof. Romualda Szeremietiewa*

Spotkanie miało swój wyjątkowy charakter, nie tylko ze względu na obecność dwóch wybitnych umysłów i postaci nauki polskiej, ale także legniczanina Zygmunta Urbana. Jak we wstępie  przypomniał słuchaczom prezes DLP' 90 Andrzej Potycz:

" działacza legnickiej opozycji antykomunistycznej, współzałożyciela Duszpasterstwa – z okazji 90. rocznicy Jego Urodzin. Pan Zygmunt Urban jest znany wielu z Państwa. To wybitny legniczanin. Można powiedzieć o nim, że jest ojcem prawicy legnickiej. "

Romuald Szeremietiew przybliżył postać Zygmunta Urbana we wspomnieniu Jego zainteresowań dotyczących, min. tożsamości Polski i Polaków oraz  pracy, którą włożył - wraz z kilkoma nauczycielami - w odbudowę elity intelektualnej Legnicy:

" to również dla Ciebie Zygmunt".

Tym zdaniem rozpoczął się wykład.

 

 

 

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.