Logo Legnica24h.pl
Reklama

Odwiedź Legnicki Szlak Niepodległości stworzony przez uczniów

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych stworzyli Legnicki Szlak Niepodległości.

© materiał prasowy

W ramach tego projektu powstała wystawa plenerowa, prezentująca legnickie ulice oraz ich patronów. Te prace obejrzymy na Rynku oraz spotkamy się z autorami 11 listopada podczas Legnickiego Pikniku Patriotycznego.

Legnicki Szlak Niepodległości w symboliczny sposób przypomina o obecności postaci, które uczestniczyły w wielkiej, historycznej odbudowie państwa polskiego. Projekt zrealizowany został przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych pod kierunkiem Bożeny Miktus-Guzickiej. Opowiada o historii odzyskania niepodległości utrwalonej w nazwach ulic naszego miasta. W jego ramach powstała właśnie plenerowa wystawa, prezentująca legnickie ulice oraz ich patronów.

W listopadzie 1918 roku ulice miasta nosiły nazwy niemieckie. Często były to nazwy zwyczajowe, związane z funkcją ulicy, o średniowiecznym jeszcze rodowodzie (np. ulice Piekarska, Biskupia, Zamkowa). Patronami ulic były wówczas postacie związane z dziejami miasta lub osoby, które zapisały się w historii Niemiec. W 1945 roku, kiedy Legnica stała się miastem polskim, nazwy ulic zostały zmienione. Czasami włodarze miasta w sposób dosłowny tłumaczyli zwyczajowe niemieckie nazwy na język polski. Tam, gdzie nie było to możliwe, patronami ulic zostawali Polacy, bohaterowie narodowej historii i literatury.

Zmiany, jakie nastąpiły w Polsce w 1989 roku pozwoliły na przyjmowanie jako patronów ulic postaci związanych z ruchem niepodległościowym. Nadszedł czas zakazanych dotychczas w przestrzeni publicznej bohaterów polskiej historii. To wówczas jedną z głównych arterii miasta nazwano imieniem Józefa Piłsudskiego. Nowymi patronami zostali Roman Dmowski, Maciej Rataj i wielu innych bohaterów, którzy budzili świadomość narodową i niepodległościową.

Legnicki Szlak Niepodległości w symboliczny sposób przypomina o obecności postaci, które uczestniczyły w wielkiej, historycznej odbudowie państwa polskiego. O rocznicy przypomina również nazwa Alei 100-lecia Odzyskania Niepodległości, nadana zbiorczej drodze południowej. To symboliczny znak szacunku dla niepodległościowych i patriotycznych tradycji naszego kraju. Nowa aleja biegnie od ul. Jaworzyńskiej w kierunku wschodnim, przez nowy most na Kaczawie do ronda na skrzyżowaniu ulic Bielańskiej i Topolowej.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.