Logo Legnica24h.pl
Reklama
Koparka Jawor - roboty budowlane

Od 1 maja zmiana opłat za gospodarowanie odpadami

Od 1 maja 2021 r. w Legnicy zaczną obowiązywać nowe stawki za odbiór i zagospodarowanie opadów komunalnych. Decyzję o koniecznym wzroście opłat o kwotę 4,70 zł od osoby zatwierdzili radni 29 marca podczas sesji Rady Miejskiej.

© Materiały prasowe / PAP

Do końca kwietnia br. legniczanie za odbiór i zagospodarowanie odpadów płacą jeszcze 21,80 zł od osoby. W maju i kolejnych miesiącach zapłacą 26,50 zł.

Ustalona też została do wysokości 53 zł miesięcznie stawka opłaty podwyższonej w stosunku do właścicieli nieruchomości, którzy nie respektują obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

Dlaczego rosną stawki? Ma to związek m.in. z rosnącymi kosztami odbioru odpadów i transportu do instalacji zagospodarowania. Bardzo poważne są koszty przetwarzania odpadów wysokoenergetycznych, które muszą trafić do utylizacji albo w cementowani, albo w spalarni odpadów. Rosną koszty pracy, paliw, funkcjonowania składowiska i inne. W opłatach, jakie ponoszą mieszkańcy, zagwarantowany jest odbiór pięciu frakcji odpadów i ich przetworzenia. Dostarczane są pojemniki na odpady dla mieszkańców. Cyklicznie odbywają się akcje odbioru odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Po nieuniknionych podwyżkach w Legnicy mieszkańcy zapłacą mniej, niż w innych gminach kraju. Dla porównania w Jeleniej Górze stawki wynoszą 35,20 zł od osoby, w Lubinie - 36 zł, w Wałbrzychu - 27 zł, w Kaliszu – 29 zł, w Nowej Soli - 32 zł, a w Lesznie – 33.

W celu prawidłowego i bezstronnego oszacowania stawek wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nasze miasto zleciło opracowanie kalkulacji profesjonalnej firmie, świadczącej usługi w tym zakresie – Ds Consulting Sp.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w Monitorze Polskim, stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą obecnie wynosić od mieszkańca maksymalnie 38,38 zł.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomościReklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.