Logo Legnica24h.pl
Reklama
Allatonce jaworska hurtownia wielobranżowa
Collegium Witelona

Nowy stadion lekkoatletyczny i Hala Lodowa powstaną w Lubinie

Hala Lodowa oraz Stadion Lekkoatletyczny powstaną w najbliższych latach w Lubinie, gdzie staną się centrum kształcenia sportowych talentów i pozwolą na organizację wydarzeń rangi mistrzowskiej.

Wizualizacja © Materia??y prasowe / UMWD

Dwa listy intencyjne dotyczące budowy ważnych inwestycji sportowych podpisał marszałek Cezary Przybylski oraz członek zarządu Tymoteusz Myrda.

"Budowa nowoczesnej bazy sportowej - stadionu lekkoatletycznego i Hali Lodowej, to myślenie o pokoleniach sportowców, którzy w specjalnie przygotowanych dla nich obiektach będą rozwijać swoje sportowe talenty i reprezentować w przyszłości nasz region w zawodach najwyższej rangi. Chcemy im dać możliwość trenowania w jak najlepszych warunkach" - mówi marszałek Cezary Przybylski

Stronami podpisanych porozumień są: Województwo Dolnośląskie, Gmina Miejska Lubin, Regionalne Centrum Sportowe, Niepubliczna Szkoła Podstawowa oraz Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego Zagłębie Lubin. Dodatkowo sygnatariuszami zostali przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki i Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Sportów Wrotkarskich.

"Zarówno stadion lekkoatletyczny, jak i Hala Lodowa wraz z Polaną Jakuszycką będą stanowiły sportową wizytówkę naszego regionu. To miejsca, w których będą trenować nasi przyszli mistrzowie. Jestem pewien, że wielu naszych reprezentantów właśnie tu postawi swoje pierwsze kroki ku sławie" – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Stadion lekkoatletyczny pozwoli na organizację Mistrzostw Polski oraz zmagań sportowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Arena lekkoatletyczna składać się będzie z 8 torów okrężnych i prostych, rzutni do pchnięcia kulą, rzutów oszczepem, dyskiem i młotem, a także skoczni do skoku w dal i trójskoku, skoku o tyczce, skoku wzwyż oraz rowu z wodą do biegu z przeszkodami. Dodatkowo, w budynku o charakterze sportowo-rekreacyjnym znajdzie się hala sportowa wyposażona w rozgrzewkową bieżnię wraz ze skocznią do skoku w dal i trójskoku oraz trybuną. Obiekt kategorii III wg Polskiego Związku Lekkiej Atletyki ma zostać wybudowany i oddany do użytku do końca 2023.

Drugą inwestycją, która powstanie w najbliższych latach jest Hala Lodowa. Nowoczesnego obiektu tego typu, umożliwiającego profesjonalne szkolenie łyżwiarzy, od lat na Dolnym Śląsku brakuje. Wymiary areny lodowiska będą zgodnie z wymaganiami do gry w hokeja na lodzie, jazdy figurowej oraz short-tracku. Powstanie takiej hali umożliwi uprawianie tych dyscyplin na poziomie rekreacyjno-amatorskim, aktywne ruchowo spędzanie czasu w formie czysto rekreacyjnej oraz możliwość wykorzystania obiektu do organizacji wydarzeń, obejmujących elementy sportów łyżwiarskich. Koncepcja lodowiska została zaakceptowana przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. Hala powstanie do 2025 roku.

"Przystępujemy do pierwszej fazy realizacji projektu rozbudowy Regionalnego Centrum Sportowego o tę część, której koncepcję przedstawiliśmy ponad dwa lata temu - do budowy Hali Lodowej i stadionu lekkoatletycznego, spełniającego wymogi organizacji imprez ogólnokrajowych, łącznie z mistrzostwami Polski w lekkoatletyce. Gdy skończymy te projekty, nikt w tej części Polski nie będzie dysponował tak szeroką ofertą rekreacji czy też sportu, jak Lubin" – dodaje Robert Raczyński, Prezydent Lubina.

W myśl podpisanych porozumień samorząd Lubina zobowiązuje się do koordynowania realizacji inwestycji, a także do podjęcia starań o pozyskanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej środków na dofinansowanie w wysokości 70% ich wartości. Regionalne Centrum Sportowe nieodpłatnie udostępni na cele inwestycji nieruchomości położone w Lubinie, a dodatkowo, po zakończeniu budowy, na preferencyjnych warunkach określonych w odrębnym porozumieniu udostępni wybudowane obiekty do celów prowadzenia szkoleń dla dzieci i młodzieży oraz organizowania zawodów. Samorząd Województwa będzie z kolei współfinansował obie inwestycje na zasadach, które zostaną określone w odrębnym dokumencie.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.