Logo Legnica24h.pl
Reklama
PWSZ im. Witelona w Legnicy
SWWS
Koparka Jawor - roboty budowlane

Nowy akcelerator do radioterapii w filii DCO w Legnicy

Już w grudniu 2020 roku w filii Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Legnicy zamontowany zostanie nowy aparat do radioterapii. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w czerwcu, że DCO otrzyma 8 mln zł na ten cel.

© Materiały prasowe / PAP

Dzięki modernizacji i doposażeniu zakładów radioterapii w ostatnich latach (Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra) - Dolny Śląsk jest w czołówce województw zapewniających mieszkańcom optymalny i szybki dostęp do radioterapii.

Filia Zakładu Radioterapii DCO w Legnicy leczy rocznie ponad 700 pacjentów.

W pracowni w Legnicy leczy się m.in. raka prostaty, piersi, mózgu, płuca, głowy i szyi, a także nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki.

Nowy aparat daje więcej możliwości terapeutycznych.

– Nowoczesny aparat będzie wyposażony m.in. w funkcje, która pozwala monitorować tor oddechowy pacjenta. To bardzo ważne, bo dzięki temu można ograniczyć dawkę promieniowania w sercu u chorych naświetlanych w obszarze klatki piersiowej. Przykładem może być leczenie pacjentek z rakiem piersi na głębokim wdechu, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia serca przez promieniowanie – mówi dr Agata Szulc, radioterapeutka filii DCO w Legnicy.

Od momentu uruchomienia aparatu w legnickiej filii m.in. pacjenci z rakiem płuca oraz piersi z okolic Legnicy nie będą już musieli dojeżdżać na radioterapię do Wrocławia.

Pieniądze na nowy aparat – 8 mln zł - DCO w Legnicy otrzymało w ramach programu wieloletniego pod nazwą „Narodowa Strategia Onkologiczna” na lata 2020-2030 (M.P. z 2020 r. poz. 189).

Doposażenie filii DCO w Legnicy zapewni wysokospecjalistyczną terapię chorym na raka. Filia wspólnie z ośrodkami - we Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze – w pełni zaspokaja potrzeby pacjentów w zakresie radioterapii w regionie.

Należy dodać, że dzięki idei filii DCO chorzy mogą realizować na najwyższym poziomie długą i nierzadko ciężką terapię bez konieczności rozłąki z rodziną.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.