Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Nad Kaczawą piękny bulwar już otwarty

Bulwar nad Kaczawą wraz z ul. Nadbrzeżną zostały udostępnione mieszkańcom i gościom. Dzisiaj usunięto wszystkie ogrodzenia, a tym samym zakończyła się ta inwestycja.

© Materiały prasowe / UM Legnica

– Jesteśmy świadkami zakończenia kolejnego etapu rewitalizacji historycznej dzielnicy Kartuzy. Do użytku oddaliśmy ulicę Nadbrzeżną wraz z nadkaczawską promenadą – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Bardzo chcemy, aby o te obiekty troszczyła się cała społeczność Kartuz. Ta dzielnica bardzo szybko się zmienia, unowocześnia, dzięki czemu poprawia się jakość życia mieszkańców.

Możemy więc już odpocząć i zrelaksować się na nadkaczawskiej promenadzie. Mamy do dyspozycji wygodne ławki, leżanki w otoczeniu zieleni. Promenadę od jezdni oddziela kamienny mur, który między innymi ma za zadanie chronić tę część miasta przed powodzią.

Przebudowana została gruntownie jezdnia. Powstały też ścieżka rowerowa, parking i nowe chodniki z płyt kamiennych. W porównaniu do okresu sprzed tej inwestycji zmieniła się organizacja ruchu. Obecnie odcinkiem od Wrocławskiej do Limanowskiego poruszamy się w jednym kierunku, natomiast od Limanowskiego do Kartuskiej - w dwóch.

W ramach tej inwestycji dodatkowo został zbudowany chodnik, łączący ulicę Nadbrzeżną z Kamienną – dodaje Grażyna Litwin, dyrektor inwestycji miejskich. – Te dodatkowe prace nie zwiększyły kosztów. Jak się bowiem okazało, podbudowa jezdni była w dobrym stanie i właśnie dzięki temu zostały zaoszczędzone pieniądze.

Także w ramach tych dodatkowych prac odbudowany został klimatyczny słup ogłoszeniowy z początków minionego wieku. Takie pamiątki z dawnych lat dodają uroku tej części miasta.

Pół wieku temu nad Kaczawą w tym miejscu opalały się setki, a nawet tysiące legniczan – wspomina pan Jerzy, mieszkaniec Kartuz. – To było miejsce tętniące życiem. Czas jednak zrobił swoje i ta część miasta trochę podupadła. Teraz z radością patrzę, jak wraca do dawnego blasku. Ta promenada jest piękna i na pewno wielu mieszkańców przyjdzie tu odetchnąć – dodaje.

Nadbrzeżny trakt połączył więc ul. Kartuską z Wrocławską, która niedawno przeszła gruntowną przebudowę. Przypomnijmy, że przed laty po drugiej stronie Kaczawy także powstał bulwar, który cieszy się wśród legniczan popularnością.

Koszt przebudowy ul. Nadbrzeżnej wraz z budową bulwaru to ok. 3 mln 346 tys. zł, z czego pond 1 mln 255 tys. zł stanowi zdobyte dofinansowanie unijne. Inwestycje ta została zrealizowana  w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2015–2020.

Zobacz zdjęcia

Wiele milionów na Kartuzy

Legnickie Kartuzy dzięki zainwestowaniu przez miasto milionów złotych zmieniają się nie do poznania. Program rewitalizacji tej części miasta zyskał bardzo wysokie oceny Urzędu Marszałkowskiego, który przyznał już około 10 mln zł unijnego dofinansowania zrealizowanym i realizowanym tutaj projektom, powstającym właśnie w ramach LPR. Przypomnijmy je.

  • Pod koniec października minionego roku przebudowana została ul. Wrocławska od placu Sybiraków do skrzyżowania z ul. Nadbrzeżną. Otrzymała ona kolejne dofinansowanie unijne – w sumie ponad 2 mln zł. Koszt tej inwestycji – to ok. 4 mln zł.
  • Wcześniej na renowację kamienic przy ul. Kościelnej 2 oraz Kamiennej 2a, 4, 5 i 6 zdobyliśmy 2,3 mln zł, czyli ponad 50 procent wartości inwestycji. Kamienice te są już odrestaurowane. Zbudowano też kompleks rekreacyjno–sportowy na terenie Szkoły Podstawowej nr 1.
  • Przepięknie wyglądają zrewitalizowane podwórza u zbiegu ulic Kamiennej, Kościelnej, Daszyńskiego i Wrocławskiej. Mieszkańcy mają do dyspozycji świetne miejsce do wypoczynku, relaksu i zabawy wśród zieleni. Powstały tutaj także dwa place zabaw, siłownia plenerowa, altana, pergole, trejaże i schody terenowe, nowe chodniki, drogi dojazdowe. Koszt tej inwestycji – ok. 2 mln zł.
  • Obecnie dobiega końca rozbudowa i adaptacja budynku przy ul. Kościelnej 3 na Centrum Integracji Społecznej wraz z zagospodarowaniem terenu. Koszt - ok. 5,7 mln zł. W sumie zdobyliśmy dofinansowanie w wysokości ok. 3,9 mln zł.

W tym rejonie miasta planujemy też kolejną inwestycję, czyli przebudowę ul. Limanowskiego z parkingiem przy kościele św. Jacka – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Złożyliśmy już wniosek do wojewody dolnośląskiego o dofinansowanie zadania w ramach narodowego programu budowy dróg gminnych i powiatowych.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.