Na swój kraj mówią Hajastan
Naród indoeuropejski zamieszkujący Wyżynę Armeńską. Ich kraj to Hajastan. Wyizolowani językowo, nie mają analogii wśród języków narodów Grecji, Persji - Iranu. Uważają, że są najstarszą wspólnotą chrześcijańską.
W ponad godzinnym wykładzie pn. Ormianie w Polsce – ponad 600 lat historii, który odbył się we środę w Muzeum Miedzi w Legnicy, prof. dr hab. Krzysztof Stopka, historyk średniowiecza, szkolnictwa, kościoła i armenista, przedstawił wielowiekowe dzieje Ormian, zawiłości kształtowania się wspólnoty politycznej, kulturowej, religinej i językowej.
W języku ormiańskim Armenia to Hajastan, a Ormianie - Hajowie. Ormianie jest staropolską nazwą wspólnoty, która przybyła do Polski w połowie XIV w. z Krymu. Głównymi ośrodkami zamieszaknia stały się Lwów i Kamieniec Podolski. Przywileje nadane przez Kazimierza Wielkiego, a następnie potwierdzone przez innych władców polskich, spowodowały wzrost wspólnoty oraz ich wpływ na krajobraz etniczny, gospodarczy i kulturalny Polski. Byli kupcami towarów z Orientu, tłumaczami poselstw, rzemieślnikami, artystami. Pozbawieni ormiańskiej obecności bylibyśmy ubożsi o malarstwo Teodora Axentowicza, poezję Juliusza Słowackiego, wynalazki Ignacego Łukasiewicza, muzykę Krzyszofa Pendereckiego czy pasy kontuszowe z Manufaktury Paschalisa Jakubowicza.
Pełnili również istotne funkcje państwowe, otrzymywali dobra ziemskie i nadania szlacheckie. Na fali exodusu polskiego z ziem zabużańskich w latach 1944 -45, Ormianie porzucili swoje wielowiekowe domostwo i wyjachali do Krakowa, Gliwic, Warszawy, Wrocławia oraz Gdańska, stapiając się z ludnością polską. Upadek komunizmu umożliwił im odrodzenie tradycji, zatem dziś zachowują własną odrębność obrzędową i wyznaniową. Kardynał Kazimierz Nycz. powołał w 2009r. proboszczów sprawujących opiekę nad parafiami ormiańskokatolickimi: ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w Gliwicach, ks. Artura Awdaliana w Warszawie i ks. Cezarego Annusewicza w Gdańsku. Obecnie obowiązki te pełnią ks. T. Isakowicz-Zaleski dla Polski Południowej i ks. Rafał Krawczyk – dla Polski Północnej. Wspólnoty Ormian rosproszone są na całym świecie i tworzą wielomilionową diasporę. Mają swoje organizacje, wydawnictwa, informacyjne strony internetowe.
Wykład towarzyszył trwającej wystawie "Katedra Ormiańska we Lwowie i jej twórcy".
Wystwę będzie można zwiedzać do 3 września 2017r., natomiast publikacje Pana Profesora Krzysztofa Stopki poczytać można, min. w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej .
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Reklama
Reklama
Najczęściej komentowane
Ostatnie opinie
jasia z Łomży a pana tatuś kim był?
31 styczniaOdznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
R tyr Exeterem Different
3 październikaWarsztaty graffiti z ośrodkiem Kibice Razem Miedź Legnica i TPD