Logo Legnica24h.pl
Reklama
Baltic Home

Na swój kraj mówią Hajastan

Naród indoeuropejski zamieszkujący Wyżynę Armeńską. Ich kraj to Hajastan. Wyizolowani językowo, nie mają analogii wśród języków narodów Grecji, Persji - Iranu. Uważają, że są najstarszą wspólnotą chrześcijańską.

Profesor Krzysztof Stopka © JK

W ponad godzinnym wykładzie pn. Ormianie w Polsce – ponad 600 lat historii, który odbył się we środę w Muzeum Miedzi w Legnicy, prof. dr hab. Krzysztof Stopka, historyk średniowiecza, szkolnictwa, kościoła i armenista, przedstawił wielowiekowe dzieje Ormian, zawiłości kształtowania się wspólnoty politycznej, kulturowej, religinej i językowej.

W języku ormiańskim Armenia to Hajastan, a Ormianie - Hajowie. Ormianie jest staropolską nazwą wspólnoty, która przybyła do Polski w połowie XIV w.  z Krymu. Głównymi ośrodkami zamieszaknia stały się Lwów i Kamieniec Podolski. Przywileje nadane przez Kazimierza Wielkiego, a następnie potwierdzone przez innych władców polskich, spowodowały wzrost wspólnoty oraz ich wpływ na krajobraz etniczny, gospodarczy i kulturalny Polski. Byli kupcami towarów z Orientu, tłumaczami poselstw, rzemieślnikami, artystami. Pozbawieni ormiańskiej obecności bylibyśmy ubożsi o malarstwo Teodora Axentowicza, poezję Juliusza Słowackiego, wynalazki Ignacego Łukasiewicza, muzykę Krzyszofa Pendereckiego czy pasy kontuszowe z Manufaktury Paschalisa Jakubowicza.

Pełnili również istotne funkcje państwowe, otrzymywali dobra ziemskie i nadania szlacheckie. Na fali exodusu polskiego z ziem zabużańskich w latach 1944 -45, Ormianie  porzucili swoje wielowiekowe domostwo i wyjachali do Krakowa, Gliwic, Warszawy, Wrocławia oraz Gdańska, stapiając się z ludnością polską. Upadek komunizmu umożliwił im odrodzenie tradycji, zatem dziś zachowują własną odrębność obrzędową i wyznaniową. Kardynał Kazimierz Nycz. powołał w 2009r. proboszczów sprawujących opiekę nad  parafiami ormiańskokatolickimi: ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w Gliwicach, ks. Artura Awdaliana w Warszawie i ks.  Cezarego Annusewicza w Gdańsku. Obecnie obowiązki te pełnią ks. T. Isakowicz-Zaleski dla Polski Południowej i ks. Rafał Krawczyk – dla Polski Północnej. Wspólnoty Ormian rosproszone są na całym świecie i  tworzą wielomilionową diasporę. Mają swoje organizacje, wydawnictwa, informacyjne strony internetowe.

Wykład towarzyszył trwającej wystawie "Katedra Ormiańska we Lwowie i jej twórcy".

Wystwę będzie można zwiedzać do 3 września 2017r., natomiast publikacje Pana Profesora Krzysztofa Stopki poczytać można, min. w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej .

 

 

Zobacz także

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.