Logo Legnica24h.pl
Reklama

Miasto walczy z pluskwiakami

W różnych częściach Legnicy, w tym na lipach przy ul. Powstańców Śląskich nad Kozim Stawem, pojawił się pluskwiak. Jest to inwazyjny gatunek pochodzący z południa Europy, który po raz pierwszy do zachodniej Polski przybył w 2016 roku.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Owad ten żeruje głównie na lipach, żyje w grupach skupiających od kilkuset do kilkuset tysięcy osobników. Najczęściej zimuje w szczelinach kory – mówi ogrodnik miejski, Henryka Zdziech. – Pluskwiak doskonale zaadaptował się do utrzymujących się na terenie zachodniej Polski wysokich temperatur. Zniszczenie całej jego populacji może spowodować jedynie kilkudniowy spadek temperatury do ok. -15, -20 stopni. Niestety takich spadków temperatur tej zimy nie było.

Na początku lutego wydział infrastruktury komunalnej UM zwrócił się do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z prośbą o wskazanie preparatu zmniejszającego zagrożenie.

Zalecono nam dwa preparaty. Wykonaliśmy już opryski, które można stosować na zewnątrz od kwietnia do końca września – mówi Henryka Zdziech. – Ponieważ pod koniec wiosny owady opuszczają drzewa i żerują na roślinach zielnych i krzewach, chcemy przerwać ten proces. Obserwujemy skuteczność oprysku, a jeżeli przyniesie oczekiwany efekt, powtórzymy zabiegi – podkreśla ogrodnik miejski.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.