Logo Legnica24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl


legnica24h.pl

Matura jako furtka

Od 2005 roku egzamin maturalny wyeliminował egzaminy wstępne na większości kierunków studiów w procesie rekrutacji.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Bez wątpienia był to dobry krok do tego, żeby ujednolicić kryterium weryfikacji kandydatów na studia z całej Polski. Od 2010 roku matematyka stała się przedmiotem obowiązkowym na maturze. Decyzja była szeroko komentowana. Otwartym pytaniem pozostaje czy kandydaci na studia humanistyczne muszą być biegli w zakresie matematyki w stopniu większym niż podstawowy. Jako argument ZA można podać opinię, że matematyka uczy logicznego myślenia, a te przydatne jest każdemu.   

Nowe kierunki studiów

Na rynku edukacyjnym obserwuje się walkę o klienta, czyli o kandydata na ucznia bądź studenta danej jednostki edukacyjnej. Z tego powodu wyraźnie widoczne są kroki uczelni w zwiększaniu atrakcyjności swoich ofert. Przede wszystkim widać trend w zawężaniu specjalizacji danych kierunków. Wiele uczelni oprócz samej informatyki ma w swojej ofercie jako kierunki informatyczne takie kierunki jak informatyka przemysłowa czy informatyka społeczna. 

Po sukcesach polskich producentów gier komputerowych możliwe stało się studiowanie kierunku projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej – dodatkowo w ramach finansowania badań naukowych w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projektowanie gier zostało wyłonione jak inteligentna specjalizacja, na którą przeznaczono nie małą ilość funduszy. 

AGH od kilku lat prowadzi inżynierię ciepła jako zawężenie znanej od lat energetyki. Z kierunku lotnictwo i kosmonautyka wydzieliła się inżynieria kosmiczna – choć Polska na razie nie wysłała w kosmos ani jednej rakiety, to nasi rodacy czy firmy współpracują z potentatami w tej branży. Na potrzeby rynku pracy uczelnie odpowiedziały powstaniem takich kierunków jak meblarstwo, uprawa winorośli i winiarstwo, budowa jachtów czy systemy sterowania inteligentnymi budynkami. Braki wśród wykwalifikowanych pracowników kolei zaowocowały uruchomieniem kierunku transport kolejowy w odrestaurowanym zabytkowym budynku dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach – ten niezwykły klimat dworca z pewnością będzie sprzyjać nauce w dziedzinie kolejnictwa. Prawdopodobnie najciekawszą propozycją wśród nowych kierunków studiów jest kierunek korozja na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej.

Sylabusy

W celu weryfikacji zawartości merytorycznej danego kierunku studiów należy przestudiować program studiów, czyli sylabus. Taki program jest dostępny na stronach internetowych uczelni bądź wydziału prowadzącego dany kierunek. Dzięki temu będziemy mogli sami porównać i znaleźć różnice np. między informatyką a inżynierią cyfryzacji. Ważnym aspektem jest również ilość zajęć praktycznych, czyli ćwiczeń, laboratoriów, projektów czy seminariów – studia praktyczne powinny mieć takich zajęć ponad 50%.

Studia dualne

Ciekawą ofertę edukacyjną stanowią studia dualne. Są to studia połączone z rozszerzoną praktyką zawodową. W trakcie studiów studenci równolegle uczęszczają na zajęcia uczelniane i praktykują u przedsiębiorców. Odbywa się to albo na zmianę co tydzień lub wydziela się poszczególne dni tygodnia na uczelnie i na przedsiębiorstwo. Takie rozwiązanie może zapewnić wzajemnie wykluczające się wymagania większości pracodawców, czyli młody wiek, wyższe wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

Studia w języku obcym

Większość uczelni ma w swojej ofercie studia w języku obcym, najczęściej języku angielskim. Większość takich kierunków jest bezpłatna. Jest to bardzo atrakcyjna oferta, ponieważ umożliwia ona równoczesną naukę kierunkowych przedmiotów zawodowych wraz ze specjalistycznym językiem obcym. Nie należy bać się ewentualnych problemów komunikacyjnych, ponieważ wykładowcy skupiają się na zawartości merytorycznej kursów, a nie gramatyce języka obcego, a poza tym ich obowiązkiem jest przygotowanie materiałów w języku obcym.

Jak dokonać wyboru?

W trakcie dokonywania wyboru dalszej drogi życiowej po maturze należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy iść na studia i po co iść na studia? Należy zdać sobie sprawę, że studia mogą być przyjemne, stanowić przedłużenie młodości, ale przede wszystkim ich celem jest zdobycie wiedzy umożliwiającej zdobycie ciekawej i dobrze płatnej pracy. 

Skutecznym weryfikatorem szukanych na rynku pracy specjalności są portale pośredniczące między szukającymi pracy i szukającymi pracowników. Z dystansem należy też podchodzić do oryginalnych nazw kierunków studiów, ponieważ ciekawa nazwa kierunku może przesłonić ubogą zawartość programu. Lepiej też jest nauczyć się konkretnych rzeczy, bo rynek atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy potrzebuje konkretnych specjalistów.

Maciej Gwoździewicz

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.