Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Lufthansa i General Electric zainwestują w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej 250 mln euro

XEOS - spółka joint venture zawiązana przez GE Aviation i Lufthansa Technik - w Środzie Śląskiej na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zainwestuje 250 mln euro.

Fot. Wikipedia © Fot. Wikipedia

Inwestor wybuduje światowej klasy centrum serwisowania silników lotniczych i stworzy około 500 nowych miejsc pracy. Władzę Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uważają, że XEOS to nowy rozdział w historii rozwoju nie tylko branży lotniczej w Polsce, ale i całego regionu.  

Światowi giganci branży lotniczej wybrali teren LSSE jako najbardziej odpowiedni region ze względu dostęp do kadry wykwalifikowanych specjalistów oraz bardzo dobre warunki infrastrukturalne m.in. rozbudowaną sieć dróg, autostradę, lotnisko we Wrocławiu.

Inwestor już zapowiedział, że stworzy jak najlepsze warunki dla pracowników. Zatrudnienie znajdą zarówno inżynierowie, jak i pracownicy administracyjni oraz fizyczni. Aż 15 mln euro z inwestycji wartej 250 mln, XEOS zamierza wydać na szkolenia i treningi załogi. Już dziś zainteresowanie pracą w zakładzie jest tak duże, że inwestor wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych pracowników już teraz uruchomił rekrutację. Co więcej spółka planuje ściśle współpracować z Politechniką Wrocławską oraz lokalnymi szkołami i uczelniami technicznymi, w których wykształcenie zdobędzie nowe pokolenie specjalistów.

Na decyzję inwestora miał również wpływ fakt, że kluczowe elementy silników, które mają być serwisowane w zakładach w Środzie Śląskiej, zaprojektowali polscy inżynierowie  z Engineering Design Center w Warszawie - joint venture GE Aviation z polskim Instytutem Lotnictwa.

Wmurowanie kamienia węgielnego planowane jest na marzec 2017 roku, natomiast zakład ma ruszyć już we wrześniu 2018 roku.

Serwisowane silniki

Głównym przeznaczeniem zakładu będzie serwisowanie silników typu GEnx-2B, a w kolejnych latach również typu GE9X. Aktualnie w komercyjnym użyciu przez 18 operatorów lotniczych na całym świecie jest prawie 500 silników GEnx-2B, które wylatały już w sumie 5 mln godzin, osiągając świetne wyniki eksploatacyjne. Ich technologiczne zaawansowanie sprawia, że w porównaniu z modelem GECF6, gwarantują niższe zużycie paliwa oraz mniejszą o 15% emisję CO2.

Silniki GE9X, które do zakładu będą trafiać od 2021 roku, są natomiast najnowocześniejszymi silnikami lotniczymi w swojej klasie. I choć formalny proces ich certyfikacji zakończy się w 2018 roku, to już ponad 700 sztuk zostało zamówionych przez operatorów na całym świecie. Silniki GE9X są kontynuacją rozwoju technologii lotniczej w kierunku większej wydajności przy jednoczesnym mniejszym spalaniu paliwa, co oznacza mniejszą emisję gazów do atmosfery.

Lufthansa Technik​

Grupa Lufthansa Technik, która posiada ponad 30 oddziałów i zatrudnia ponad 25 000 osób na całym świecie, jest czołowym dostawcą rozwiązań wsparcia technicznego dla branży lotniczej. Portfolio Grupy Lufthansa Technik obejmuje pełne spectrum usług dla samolotów komercyjnych, w tym utrzymanie, naprawy, przeglądy, modyfikacje oraz adaptacje silników
i podzespołów.

GE Aviation

GE Aviation, jednostka operacyjna w ramach grupy GE (NYSE: GE), jest wiodącym światowym dostawcą silników odrzutowych i turbośmigłowych, komponentów, rozwiązań zintegrowanych cyfrowo, awioniki, energii elektrycznej i systemów mechanicznych dla komercyjnych, wojskowych, biznesowych samolotów oraz dla lotnictwa ogólnego. GE Aviation posiada globalną sieć serwisową i jest częścią światowej Organizacji Przemysłu Cyfrowego dostarczając oprogramowanie dla maszyn oraz rozwiązania technologiczne, które tworzą dobrze pewną i dobrze skomunikowaną sieć.

GE

GE to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w oparciu o ideę „GE Store” – globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, struktur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w każdym z przemysłowych sektorów.

GE w Polsce

GE weszła na polski rynek w 1992 roku i obecnie zatrudnia 6500 w sektorze przemysłowym. Grupa GE w Polsce to m.in.: 3 fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), 2 fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i 3 zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 16 lat w Warszawie działa także Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które powstało w ramach partnerstwa GE i Instytutu Lotnictwa. W 2015 roku GE uruchomiło także nowoczesne laboratorium lotnicze w Zielonce k. Warszawy (w ramach projektu Polonia Aero). Od 1992 roku firma zainwestowała w Polsce 670 mln USD, a roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln USD.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.