Logo Legnica24h.pl
Reklama
Koparka Jawor - roboty budowlane
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy
Logo Legnica24h.pl
© Materiały prasowe / Galeria Sztuki w Legnicy

Udostępnij:

Łemkowskie Jeruzalem

Galeria Sztuki|Sztuka|Kultura|Dla mieszkańca

Projekt z założenia odwołuje się do łemkowskich tradycji artystycznych i ma na celu integrację łemkowskiego środowiska.

Wystawa pt. „Łemkowskie Jeruzalem” jest niezależną inicjatywą artystyczną od 19 lat cyklicznie realizowaną przez Zjednoczenie Łemków z Gorlic. Od 2014 r. związana z projektem wystawa jest co roku prezentowana w legnickiej Galerii.

Projekt z założenia odwołuje się do łemkowskich tradycji artystycznych i ma na celu integrację łemkowskiego środowiska, ale jest otwarty na twórców różnych narodowości.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu pt. Po-słowie. XIX Łemkowskie Jeruzalem na papierze jest twórczość Bohdana Ihora Antonycza - ukraińskiego poety i prozaika pochodzącego z Łemkowszczyzny. W jego twórczości dominują motywy relacji człowieka i przyrody, ale artysta żywo reagował także na wydarzenia społeczne i w jego utworach odnajdziemy wiele symbolicznych opisów np. kapitalistycznego miasta. Artyści zaproszeni do wystawy stworzyli prace zainspirowane poezją Antonycza. Wśród nich znalazł się m.in. jeden z najwybitniejszych malarzy XX w. Jarosław Modzelewski.

Tytułowe posłowie to krótki lub dłuższy komentarz, jaki umieszcza się na końcu dzieła literackiego; poseł to osoba wysłana dokądś w określonym celu z oficjalną misją. Tak więc zawarte w tytule wystawy znaczenia łączą Bohdana Ihora Antonycza z posłannictwem i misją jego krótkiego życia – jako piewcę i emisariusza zarówno świata łemkowskiego folkloru, jak i awangardowych środowisk literackich i artystycznych Krakowa i Lwowa okresu międzywojnia. Wystawa w Galerii Ring (Rynek 12) prezentuje obrazy, rysunki i obiekty korespondujące z wątkami poruszanymi przez łemkowskiego poetę. Zapraszamy zatem widzów na wspólny spacer po antonyczowskiej poetyce.

Wystawę można oglądać od 4 września do 12 października. Uroczysty wernisaż z udziałem kuratorów przybyłych spod wschodniej granicy odbędzie się w Galerii Ring 27 września o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Galeria Ring
Wyznacz trasę
 
od 4 września
do 12 października
 
Galeria Ring

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.