Logo Legnica24h.pl
Reklama
DJAtoys.pl - internetowy sklep z zabawkami dla dzieci
PWSZ im. Witelona w Legnicy
Koparka Jawor - roboty budowlane

Legnicki Rower Miejski w nowej rzeczywistości

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 uniemożliwiła wypożyczanie rowerów miejskich na ponad miesiąc. W związku z cofnięciem wprowadzonych restrykcji, publiczne jednoślady wróciły 6 maja na ulice większości miast, w tym Legnicy, ale na nowych zasadach.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Jak w obecnej sytuacji wygląda korzystanie z LRM?

Trudny okres spowodowany pandemią odcisnął swoje piętno na działalności największego w Polsce operatora wypożyczalni rowerów Nextbike, obsługującego również Legnicę. Jego zarząd złożył wniosek o przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego. Ma on na celu utrzymanie płynności finansowej, aby systemy mogły nadal funkcjonować. Taka decyzja nie będzie miała wpływu na dostępność rowerów do wypożyczenia – jednak w nowej rzeczywistości trzeba będzie przestrzegać pewnych zasad.

Legniczanie coraz chętniej korzystają z rowerów miejskich

Start piątego sezonu Legnickiego Roweru Miejskiego nie zaczął się najlepiej. Według tegorocznego rankingu CentrumRowerowe.pl do systemu zapisanych jest 13% mieszkańców. Ze względu na pandemię musieli oni czekać ponad miesiąc na wypożyczenie jednośladu.

LRM bierze udział w zestawieniu od pierwszej edycji i z roku na rok zajmuje lepszą lokatę. Choć w skali kraju rowery miejskie nie biją rekordów popularności, to w Legnicy coraz więcej mieszkańców chce z nich korzystać. Z zebranych przez CentrumRowerowe.pl danych wynika, że w 2017 roku 4% ludności miasta należała do LRM, a rok później 7%. Rosnąca liczba użytkowników zapisanych do systemu z pewnością miała wpływ na poprawę pozycji legnickiego systemu w rankingu. Miejska wypożyczalnia zajęła w tegorocznej edycji 31 miejsce na 53 możliwych, zdobywając 345 punktów. Miejmy nadzieję, że pandemia koronawirusa i związane z nią nowe zasady nie odstraszą w tym roku legniczan i ponownie chętnie wsiądą oni na rowery miejskie.

Nowa rzeczywistość dla rowerów miejskich w Legnicy

Po długim weekendzie majowym funkcjonalność LRM powróciła do pełnej świetności. Co prawda, zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 nadal jest bardzo duże, dlatego mieszkańcy dla bezpieczeństwa muszą trzymać się ściśle określonych zasad i zachować środki ostrożności.

Działający w mieście operator Nextbike zapowiedział, że rowery będą dezynfekowane dwa razy dziennie. Osoby wykonujące tę czynność mają zwracać uwagę w szczególności na newralgiczne części jednośladów, takie jak: kierownice, siodełka, linki i manetki. Czyszczeniu będą poddane również terminale w stacjach. Dla większego bezpieczeństwa rowerzyści przed wypożyczeniem roweru, powinni jeszcze samodzielnie zdezynfekować powierzchnie najbardziej narażone na kontakt z dużą liczbą osób. Zaleca się również jazdę w rękawiczkach. Co prawda, maseczki na świeżym powietrzu nie będą już wymagane, ale legniczanie nie powinni zapomnieć o utrzymaniu dystansu społecznego. Oznacza to, że nie pojeździmy w większym gronie osób.

Więcej informacji na temat wpływu pandemii na funkcjonowanie systemów rowerów miejskich w Polsce można znaleźć na portalu na CentrumRowerowe.pl.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.