Logo Legnica24h.pl
Reklama
SofaMeble.pl - Eleganckie meble tapicerowane
Baseny ogrodowe, materace i akcesoria - sklep NajlepszeBaseny.pl

Legnicka Wigilia Narodów

To była 16. już Wigilia Narodów. W niedzielę (17 grudnia) przy suto zastawionych stołach w Sali Maneżowej zasiedli przedstawiciele 12 narodowości.

Fot. UM Legnica /materiał prasowy © UM Legnica /materiał prasowy

Każda narodowość ma swoją tradycję związaną z wigilią. I właśnie ta różnorodność kultur jest wspaniałym sposobem na wzajemne poznanie się, zaprzyjaźnienie, skosztowanie potraw, posłuchanie kolęd, połamanie się opłatkiem. 

Legnicka Wigilia Narodów, organizowana już od 16 lat zbliżyła do siebie wielu ludzi wywodzących się z różnych nacji, ale żyjących w Legnicy, mieście wielokulturowym. W tym roku przy suto zastawionych stołach zasiedli: Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Grecy, Bośniacy, Turcy, Nigeryjczycy, Łemkowie, Żydzi, Romowie oraz - po raz pierwszy - Amerykanie i Norwegowie. Tematem przewodnim tegorocznej Wigilii Narodów było puste miejsce przy świątecznym stole.

Jak obchodzi się wigilię w Nigerii?

– W ten dzień przygotowujemy się do Bożego Narodzenia. Sprzątamy, przygotowujemy potrawy. Dopinamy ostatnie sprawy – opowiada Bernice Taiwo, która od sześciu lat wraz z mężem i trzema synami mieszka w Legnicy.

Pani Bernice jest lekarką, mąż nauczycielem i dziennikarzem. Legnica im się bardzo podoba. 

Na Wigilię przyszli w pięknych i egzotycznych strojach. To dodało kolorytu.

– Na święta przygotowujemy np. ryż z mięsem, a jak ktoś lubi, to są ryby –opowiada pani Bernice. W pierwszy dzień świąt spotykamy się w kościele. A potem z rodziną i przyjaciółmi przy stole. W naszej tradycji nie ma opłatka, ale składamy sobie życzenia. 

A choinka?

– Niektórzy kupują sobie sztuczne – uśmiecha się Nigeryjka.

U Greków wigilia jest radosnym świętem.

– Spotykamy się z przyjaciółmi, z którymi na co dzień się nie widzimy. Cieszymy się, ż jesteśmy razem. Na Wigilię Narodów przygotowaliśmy gołąbki w bakłażanach i słodkie ciasteczka z orzechami. 

Z kolei Żydzi w grudniu obchodzą święto Chanuki, które trwa osiem dni. Radują się wówczas, jedzą placki ziemniaczane i owoce. 

A Romowie w Wigilię bawią się i cieszą.

– Jemy dużo mięsa, a i wódeczka się poleje – uśmiecha się Tomasz Goman.

Zastawiony przez nich stół uginał się rzeczywiście od pieczystego. 

Ujmując krótko. Smaki, podobnie jak muzyka, łączą ludzi. W Legnicy przy wspólnym wigilijnym stole narody bratają się od wielu lat.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.