Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Kapsuła czasu wraca na wieżę św. Piotra

W obecności marszałka województwa Cezarego Przybylskiego, wicemarszałka Tadeusza Samborskiego i prezydenta Tadeusza Krzakowskiego na dziedzińcu Zamku Piastowskiego zaprezentowano (31 sierpnia) nową kapsułę czasu. Zwieńczy ona wieżę św. Piotra.

Fot. UM Legnica © um Legnica

Wykonana z miedzi półmetrowa kula, zainstalowana na iglicy, zastąpi zniszczony przez silny wiatr wiosną tego roku historyczny już blaszany pojemnik. 

- Bardzo mnie cieszy legnicka dbałość o dobra historyczne – podkreślał marszałek Przybylski.

- Ta miedziana kapsuła, wypełniona współczesnym depozytem legnickich i dolnośląskich dokumentów oraz pamiątek, stanowi symboliczne nawiązanie do miasta i Zagłębia Miedziowego - dodał marszałek. 

    - Stanowimy tylko ogniwo w sztafecie pokoleń. Za sto czy więcej lat inni legniczanie mogą sięgnąć do kuli, a my utrwalamy pamięć historyczną – powiedział wicemarszałek Samborski. 

    - Jesteśmy dumni, że Zamek Piastowski żyje, że działają tu różne instytucje i odbywa się w nim wiele ważnych imprez – mówił prezydent Krzakowski.

- Zamek to wielkie dobro kulturowe, pierwsza na ziemiach polskich murowana, warowna rezydencja książęca - dodał prezydent. 

Przedstawiciele samorządowych władz wojewódzkich zadeklarowali kolejne etapy renowacji i modernizacji piastowskiego obiektu w nadchodzących latach. Będą tu lokowane kolejne instytucje marszałkowskie, są plany stworzenia wielkiej galerii wystawienniczej i warunków do pracy dla licznych organizacji pozarządowych. Wartość planowanych prac szacuje się na kilkadziesiąt milionów zł. 

Podczas spotkania pojawił się również pewien bardzo intrygujący, wręcz sensacyjny wątek. Otóż na strąconej i zniszczonej przez wiatr starej kuli, która będzie zachowana jako eksponat, odnaleziono wyryte napisy. Pierwszy to data jej zamontowania: 5 grudnia 1966 roku. Drugi napis brzmi – Polska, a trzeci – USA. Ktoś instalujący tę kulę wykazał się i dalekowzrocznością, i wielką odwagą. 

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.