Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Jan Bocheński nie żyje

W wieku 71 lat, 16 stycznia 2019 r., w legnickim szpitalu zmarł Jan Hieronim Bocheński. Całe Jego zawodowe i twórcze życie związane było z Legnicą.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Pracę rozpoczął jako nauczyciel wychowania plastycznego w Młodzieżowym Domu Kultury i w I Liceum Ogólnokształcącym. Jego uczniowie do dziś wspominają Go jako legendarnego nauczyciela.

Przez całą dekadę lat 80. piastował funkcję dyrektora Biura Wystaw Artystycznych. Uczynił z tej instytucji bardzo ważny w regionie i kraju ośrodek sztuki. Zorganizował galerie w Legnicy, Lubinie i Głogowie. Wciąż poszukujący najlepszych pomysłów i talentów, niespokojny i niepokorny mecenas oraz twórca. Zawsze przyjaciel artystów, a czasem ich mentor. Przed publicznością szeroko otwierał drzwi do poznania najwartościowszych i najnowszych zjawisk w sztukach plastycznych. Był m.in. jednym z pomysłodawców i założycieli Festiwalu Srebra, gromadząc wokół siebie najlepszych w kraju artystów w tej dziedzinie. Organizował międzynarodowe plenery plastyczne i wystawy z udziałem młodych, a także uznanych już artystów. Zarząd Miasta w roku 2000 uhonorował Jana Bocheńskiego Odznaką Zasłużonego dla Legnicy.

Po rozstaniu się z pracą w instytucjach oddawał się własnej twórczości, malował, tworzył grafiki, był projektantem i aranżerem wnętrz. Działał jako grafik w redakcjach Tygodnika Obywatelskiego i Gazety Legnickiej. Prowadził też działalność gospodarczą. Swoje prace wystawiał w krajowych galeriach, a wiele z nich trafiło do prywatnych kolekcji.

Przez wiele lat walczył z podstępną chorobą. Ale nawet wtedy pracował i zawsze troszczył się o swoje ukochane koty.

Odszedł Człowiek, którego zasług dla rozwoju kultury i sztuki w Legnicy nie da się przecenić.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.