Logo Legnica24h.pl
Reklama
Eko Gwiazda

Hybrydowe autobusy dla legniczan

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało dziś (17 października) na płycie Rynku cztery najnowsze i najnowocześniejsze autobusy o napędzie hybrydowym marki Solaris Urbino, spełniające normę ekologiczną Euro VI.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Kupiło je miasto w ramach projektu, obejmującego osiem pojazdów o łącznej wartości 12,5 mln zł, z czego ponad 8,5 mln to zdobyte unijne dofinansowanie.

Na początku tego roku na miasto wyjechały dwa 12-metrowe autobusy, a w kwietniu dołączyły do nich kolejne dwa Solarisy klasy mega (15 m). Od dziś MPK wzbogaciło się o cztery dodatkowe hybrydy.

Miasto systematycznie odmładza naszą flotę – mówi prezes MPK Zdzisław Bakinowski. – Mieszkańcy otrzymali w ostatnich latach 34 nowoczesne autobusy. Ich wartość sięga prawie 40 mln zł.

Te autobusy są dla Was, dla legniczan, pasażerów MPK – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski do zgromadzonych mieszkańców. – Wkroczyliśmy w epokę komfortu podróżowania miejskimi autobusami przyjaznymi środowisku. Życzę, wszystkim, by służyły nam jak najlepiej.

Są to pojazdy niskopodłogowe, o napędzie hybrydowym, czyli łączącym elektryczny ze spalinowym, o długości 12 m, wyposażone w superkondensatory ładowane rekuperacją energii z procesu hamowania. Posiadają 27 miejsc siedzących, 68 stojących, miejsce na wózek inwalidzki i dziecięcy. Wyposażone w silniki Cummins o pojemności 4,5 dcm3, mocy 151 kW, z najwyższą normą czystości spalin EURO VI.

Konstrukcja szkieletu oraz dach wykonane są ze stali nierdzewnej z gwarancją na 12 lat. Autobusy posiadają funkcję obniżenia podwozia na przystankach oraz rampę do wjazdu wózków inwalidzkich. Jest dodatkowy wyświetlacz z numerem linii dla osób niedowidzących oraz przyciski sygnalizacyjne dla pasażerów opisane alfabetem Braille’a, a także wewnętrzny i zewnętrzny system zapowiedzi głosowych przystanków wraz z gniazdami USB oraz Wi-Fi. Działa w nich klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy, system detekcji ognia z urządzeniem gaszącym w komorze silnika, rozpoznawania trakcji drogi oraz wykrywania zagrożeń w ruchu, cyfrowy monitoring (4 kamery wewnętrzne, 2 obserwujące drogę przed i za pojazdem) oraz monitor LCD. Pasażerowie mogą korzystać z trzech kasowników dwufunkcyjnych (bilet papierowy plus karta miejska) oraz kasownika do zakupu biletów przy użyciu karty płatniczej.

Osiem nowoczesnych autobusów dla MPK miasto kupiło w ramach projektu unijnego. Inwestycję uzupełnia pięć tablic dynamicznej informacji przystankowej (DIP), które stoją już wzdłuż alei Piłsudskiego.

Dofinansowanie na zakup autobusów w wysokości ok. 8,5 mln zł Legnica zdobyła w ramach projektu wdrażania strategii niskoemisyjnych w transporcie. Całkowita wartość projektu to 12,5 mln zł.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.