Logo Legnica24h.pl
Reklama

Historycy regionaliści spotkają się w Legnicy

Już dzisiaj w Legnicy odbędzie się konferencja naukowa „Dolny Śląsk 1945-2025. Między historią a tożsamością”. Udział wezmą w niej uznani historycy i regionaliści zajmujący się dziejami powojennego Dolnego Śląska.

© Materiały prasowe

Konferencja organizowana jest przez stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”.

Data wydarzenia nie jest przypadkowa – dokładnie osiemdziesiąt lat wcześniej odbył się w Legnicy pierwszy zjazd pełnomocników obwodowych, będący jednym z kluczowych momentów procesu kształtowania się nowej administracji w tej części Ziem Zachodnich i Północnych. W założeniu organizatorów, z jednej strony konferencja ma stanowić okazję do refleksji nad losami Dolnego Śląska w okresie powojennym, a z drugiej do prezentacji aktualnych tematów badań dotyczących powojennego Dolnego Śląska, wymiany doświadczeń badawczych oraz może także do rozmowy na temat wyzwań, jakie stoją przed historykami zajmującymi się historią lokalną/regionalną w następnych latach.

W jej trakcie zostanie zaprezentowanych dwanaście referatów podzielonych na cztery panele tematyczne. Wśród prelegentów nie zabraknie osób z profesorskimi tytułami, jak prof. Grzegorz Strauchold (Uniwersytet Wrocławski) czy prof. Andrzej Małkiewicz (ex Uniwersytet Zielonogórski). Obecni będą też doświadczeni badacze historii regionalnej i lokalnej, którzy od kilkudziesięciu lat zajmują się tym zagadnieniem. Są to dr Marek Zawadka (Muzeum Historyczne w Lubinie), dr Ivo Łaborewicz (Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze) oraz Wiesław Maciuszczak (Towarzystwo Ziemi Głogowskiej), posiadający na swoim koncie liczne publikacje książkowe oraz setki artykułów naukowych i popularnonaukowych na ten temat.

Ciekawe zagadnienie przedstawi duet badaczy związanych z wałbrzyską Akademią Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa, prof. Piotr Szymaniec i dr inż. Piotr Kmiecik. Omówią oni bowiem ewolucję stosunku do zastanego przez Polaków na terenach Dolnego Śląska dziedzictwa materialnego tych ziem.

Z kolei reprezentująca wrocławskie Ossolineum dr Joanna Hytrek-Hryciuk, o której po raz pierwszy głośno było w 2010 r., kiedy ukazała się jej pionierska książka „Rosjanie nadchodzą! Ludność niemiecka a żołnierze Armii Radzieckiej na Dolnym Śląsku w latach 1945–1948", to dzisiaj także jedna z najlepszych specjalistek od tzw. historii kobiet (herstorii) oraz osoba z ogromnym doświadczeniem badawczym i ceniona specjalistka. Nie możemy więc się doczekać, aż nam opowie o pracowniczkach dawnej "Hanki". Druga z badaczek, Kamila Bałchanowska-Łagojda (Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu) przedstawi początki polskiej administracji w Kamiennej Górze, które będą mogły posłużyć jako materiał porównawczy do równolegle zachodzącego procesu w Legnicy.

Cieszy też nas obecność innych badaczy młodszego pokolenia. Wśród tej grupy znalazł się dr Krzysztof Łagojda z wrocławskiego oddziału IPN, autor wydanej w zeszłym roku monumentalnej monografii „Cztery filary stalinizacji. Ziemia kłodzka w czasach systemu totalitarnego 1948–1956", a wcześniej znany też ze swoich prac na temat zbrodni katyńskiej, w których ukazywał także trudne i skomplikowane losy tzw. rodzin katyńskich. Miłośników historii lokalnej ucieszy też obecność dr Marka Szajdy z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, który od lat bada historię dolnośląskich Żydów oraz regionu jeleniogórskiego (książki „Ludność żydowska w Jeleniej Górze po 1945 roku", „Między propagandą a turystyką. Dni Karkonoszy i 840-lecie Jeleniej Góry w 1948 roku"). Specjalizuje się także w tzw. historii mówionej. Zaproszony został również Kacper Rosner-Leszczyński, doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor sporej liczby artykułów naukowych, stypendysta Ministra Edukacji i Nauki (2023) i Ministra Nauki (2024), dwukrotny zwycięzca grantu „Młody Badacz", a także laureat konkursu Studencki Nobel w kategorii Nauki Społeczne (2024).

Legnicę będzie reprezentował natomiast dr Marek Żak z Muzeum Miedzi w Legnicy, znany ze swoich prac związanych z powojenną historią naszego miasta.

Konferencja współfinansowana jest z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Partnerami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Koleje Dolnośląskie S.A.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.