Logo Legnica24h.pl
Reklama
DJAtoys.pl - internetowy sklep z zabawkami dla dzieci
PWSZ im. Witelona w Legnicy
Koparka Jawor - roboty budowlane

Gdzie jest Piotr, tam jest Kościół

Świadectwo pamięci, emocji, wiary, apostolstwa, wierności Kościołowi, duchowości Opus Dei i Papieżowi. Tak najkrócej można by opisać spotkanie z ks. dr Ignacym Solerem

© Joanna Kielar

Jako  kapłan Kościoła katolickiego, jako wierny Opus Dei, jako człowiek nie potrafię żyć bez Chrystusa, bez Kościoła bez Papieża... Żaden papież nie trafił do mojego serca, jak papież Franciszek. Kiedy słucham Jego homilii trafia do mnie, jak żaden inny...

mówił ks. dr Ignacy Soler do zgromadzonych w Klasztorze Braci Mniejszych Konwentualnych w Legnicy, nowym miejscu spotkań Duszpasterstwa Ludzi Pracy'90. Dzieląc się wspomnieniami o zasiadających w Stolicy Piotrowej Papieżach, z których każdy, na swój sposób towarzyszył jego życiu religijnemu oraz drodze do kapłaństwa, podkreślił swoje przywiązanie do nauczania  Jorge Mario Bergoglio SJ czyli Papieża Franciszka. Uważa, że przetaczająca się w mediach i środowisku katolickim krytyka Papieża Franciszka jest niezrozumiała i przykra. W historii Kościoła byli papieże "nie na poziomie", ale wiek XX przyniósł Papieży Świętych: Jana Pawła II, Pawła VI, Jana XXIII i to właśnie ich dzieło, kontynuuje Franciszek Papież. Kościół prowadzi Duch Święty, niezależnie od stylu papieża, zaś każdy kto "ma problem" z Papieżem, powinien zastanowić się, czy nie ma przypadkiem problemów z Panem Jezusem? Postaciami wspomnień i zarazem wykładu, obok Papieża Franciszka byli: Pius XII, Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II, Benedykt XVI.

Prywatny poczet papieży ks. dr Ignacego Solera rozpoczyna Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli, Papież Pius XII, którego początek pontyfikatu przypada na okres II Wojny Światowej. Mimo niejednoznacznej oceny jego postawy w wojennej zawierusze, uważany jest za wiernego przyjętemu hasłu: Pokój jest dziełem sprawiedliwości. Zapamiętany z zaangażowania w pomoc humanitarną oraz udzielenia azylu uchodźcom wojennym i Żydom.

Angelo Giuseppe Roncalli, Papież Jan XXIII, którego hasłem jest Posłuszeństwo i Pokój, ks. Ignacy Soler uważa za podobnego do Franciszka Papieża. Jan XXIII - we wspomnieniach prelegenta - pozostał człowiekiem otwartym na ludzi, człowiekiem komunikacji, sympatycznym i dowcipnym: to jest papież mojej komunii, to jest papież, którego widziałem.

Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini,  Papież Paweł VI pozostanie osobą, kierującą ad hoc kroki hiszpańskiego studenta matematyki na drogę kapłaństwa, intelektualistą rozumiejącym ducha Opus Dei. Papieżem, który ideę swojego  hasła  W imię Pańskie, urzeczywistnił poprzez zaangażowanie w reformę Kościoła, rozpoczątą  wraz z powołaniem  Soboru Watykańskiego II i zaangażowanie ekumeniczne.

Albino Luciani, Papież Jan Paweł I (hasło Pokora) nosił przydomek Uśmiechniętego Papieża: słyszałem tego papieża i chciałem się uśmiechać, kontynuował ks. Soler.  Zmarł niespodziewanie w 33. dniu pontyfikatu. Obok, budzącej wiele emocji nagłej śmierci, pozostanie profetą, tym Papieżem, który przewidział wybór kardynała Karola Wojtyły na urząd Piotrowy.

Wspomnienie o Karolu Wojtyle, Papieżu Janie Pawle II, uznał ks. Soler za trochę niezręczne, bo co można powiedzieć Polakom o Papieżu Polaku? W tym nieco przekornym stwierdzeniu zawarta została  pamięć o związanymi z głęboką wiarą wielkości i męstwie JP II,  wyrażone w haśle Totus Tuus - Cały Twój. Wyraził także głęboką wdzięczność za kanonizację założyciela Opus Dei.

Jan Paweł  II wybrał niesamowitego prefekta Kongregacji Wiary: Joseph Aloisius Ratzinger, Papież Benedykt XVI (hasłem Współpracownicy prawdy). Dla ks. dr Ignacy Solera jest geniuszem teologii porównywalnym do największych. Jego pontyfikat związany z Logosem, bowiem wszystko stworzone jest przez Słowo: a tym słowem jest Chrystus i prowadzi

Idea budująca ponad godzinny wykład ks. dr Ignacego Solera, pt. Papieże mojego życia..., wydawała się wypływać ze słów św. Ambrożego: Ubi Petrus, ibi Ecclesia (a może słów i siostry Łucji dos Santos z Fatimy:  Gdzie jest Piotr, tam jest Kościół (…) Ten, kto nie jest z Papieżem, nie jest z Bogiem, a kto pragnie być z Bogiem, musi być z Papieżem). Każdy Papież jest nie tylko Suwerenem Państwa Watykan, Głową Kościoła, człowiekiem z całym swym bogactwem ale w przekazanej nam tradycji: następcą Piotra, któremu Jezus powierzył misję nauczania i  kierowania wiernymi. Dlatego bycie wiernym Papieżowi jest tożsame z trwaniem w jedności z Chrystusem.  Bycie wiernym papieżowi "kimkolwiek by był" należy również do złożeń Opus Dei. Warto jeszcze nadmienić, że ks. dr Ignacy Soler jest kapłanem prałatury personalnej Opus Dei w Polsce  oraz  prowadzi swój blog na stronie:

https://kaplani.com.pl/pl/strefa_mysli/blogi/kaplan_w_swiecie_blog_ks_ignacego_solera/(namefilter)/p

 

 

 

 

Wykład ks. dr Ignacego Solera udostępnia Radio Plus Legnica:

https://www.legnica.fm/duszpasterstwo-ludzi-pracy/31141-papieze-mojego-zycia-sw-pawel-vi-sw-jan-pawel-ii-benedykt-xvi-franciszek

 

 

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.