Logo Legnica24h.pl
Reklama
Allatonce jaworska hurtownia wielobranżowa
Collegium Witelona

(FOTO) Wystawa „Mur i Beton” otwarta!

Od piątku w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) gości wystawa malarstwa Mur i beton autorstwa Łukasza Jankowicza. Otwarcie składało się z dwóch części – autorskiego oprowadzania oraz wernisażu.

© Materia??y prasowe / Galeria Sztuki

Podczas spotkania z artystą legniczanie usłyszeli historie powstawania poszczególnych obrazów, a także autorski komentarz wyjaśniający złożoność tego problemu malarskiego, który za cel wziął pomniki. Rozmowy dotyczyły zarówno zaprezentowanych obrazów, jak i zagadnienia „niewygodnego” dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej, które – obok malarskich interpretacji bieżących wydarzeń politycznych – jest głównym tematem wypełniającym płótna młodego artysty.

Artysta od kilku lat dokumentuje pomniki, by następnie przenieść ich symbolikę do innej dziedziny sztuki i ukazać je w formie obrazów. Twórca interesuje się m.in. tymi, które zostały zburzone w Polsce po przemianach ustrojowych w roku 89. Poprzez malowanie chce wskrzesić monumenty, dokonując zadośćuczynienia zniszczonym rzeźbom. Czy wizja Łukasza Jankowicza jest romantyczna, czy to przewrotna gra, którą artysta podejmuje z pamiętającym czasy komunizmu? Odbiorcy mogą odpowiedzieć na to pytanie, odwiedzając sale legnickiej galerii. Na ekspozycji zobaczyć można 37 obrazów – figury zarówno rzeczywiste, przetworzone, wyobrażone lub uderzające swoim absurdem. Ich monumentalność, historia i położenie stają się inspiracją do malarskiej interpretacji, dopisywania nowych treści.

Z pracami Jankowicza spotkaliśmy się w Legnicy po raz pierwszy w 2021 roku, na wystawie pokonkursowej towarzyszącej 30. Ogólnopolskiemu Przeglądowi Malarstwa Młodych PROMOCJE. Wówczas artysta otrzymał Grand Prix, którego pokłosiem jest prezentowana obecnie wystawa indywidualna. Na ekspozycji zobaczymy prace, które przyniosły artyście najwyższy laur podczas przeglądu. Każdy z trzech nagrodzonych obrazów, pomimo silnie narzucających się skojarzeń czasowych, terytorialnych i personalnych, stanowi uniwersalną opowieść o polityce, władzy i społeczeństwie. Bez problemu rozpoznajemy portrety  dawnych i obecnych tyranów. Na zainteresowanie zasługuje również zimowy cykl „Biegun Niedostępności”, który zainspirowany był znalezionymi przez artystę fotografiami, przedstawiającymi popiersie Lenina na Antarktydzie. Jankowicz przedstawił na obrazach także swoją wizję szczytu opuszczonej radzieckiej stacji badawczej.

Wystawa potrwa do 28 sierpnia. Ekspozycja jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 – 18.00. W celu umówienia oprowadzań dla grup zorganizowanych prosimy o kontakt pod adresem mailowym: galeria@galeria.legnica.eu oraz pod nr tel. 535600599. Wstęp wolny.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.