Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) W legnickiej bibliotece odkryto polichromie

Podczas obecnych prac remontowych w Legnickiej Bibliotece Publicznej odkryto pod tynkami w pomieszczeniu piwnicznym polichromie.

Fot. Anna Cybulska © Anna Cybulska

Legnicka Biblioteka Publiczna posiada w swoich zbiorach egzemplarze niemieckiego czasopisma wydawanego przez dawnych legniczan - „Liegnitzer Heimatblatt”. W jednym z nich znalazła się historia legnickiej loży autorstwa Erwina Claussa, która opisując piwnicę wymienia m.in. dużą kuchnię ze spiżarniami, a także skład wina i izbę do degustacji. Być może obecnie natrafiono na zdobienia właśnie tej izby.

- Możemy domniemywać, że jest to pokój do degustacji wina. Po zabiegach konserwatorskich frezki będą lepiej widoczne - mówiła Anna Gątowska, dyrektor biblioteki.

- Przedstawieni są również grajkowie. Jeżeli była to izba do degustacji win, to może przy okazji odbywały się tutaj zabawy i przygrywali muzycy do tańca - komentowała dyrektor biblioteki.

- Jest jeszcze jedna bardzo tajemnicza postać. Nazwałam ją panem z zielonymi łapkami - mówiła A. Gątowska.

Jak się okazuje dla biblioteki jest to mały problem.

- W tym miejscu miał powstać magazyn biblioteczny. Konserwator zabytków - uważam, że słusznie - wydał zalecenie, żeby te frezki zakonserwować i wyeksponować. W tym momencie nie wstawimy tutaj regałów. Stworzymy może pomieszczenie, gdzie młodzi poeci będą chcieli się spotykać - dodała dyrektor.

Jak poinformowała Anna Gątowska, biblioteka wystąpiła już do urzędu marszałkowskiego o dodatkowe 300 tys. zł na odrestaurowanie fresków.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.