Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Ustrzelili medale w łuczniczych finałach

W Legnicy dobiegły końca jubileuszowe 25. Mistrzostw Europy w Łucznictwie. Ozdobą finałów był pojedynek Stevea Wijlera z Danem Olaru, a bohaterką dnia została 19-letnia Turczynka Yasemin Anagoz, która jako jedyna zdobyła dwa złote medale.

Medalistki w kategorii indywidualnej © Kornelia Szymańska

Strzały mknące między malowniczymi kamieniczkami, łucznicy napinający cięciwę u podnóża katedry – w takiej scenerii na legnickim rynku rozegrano decydujące pojedynki XXV Mistrzostw Europy w łucznictwie. Złotych medalistów wyłoniono w aż dziesięciu konkurencjach. Przez cały miniony tydzień czołowi zawodnicy na Starym Kontynencie - medaliści olimpijscy, mistrzowie świata, liderzy światowych list – walczyli o dwa miejsca w finale. W sobotę strzelali najlepsi z najlepszych. 
 
To był iście turecki dzień. Reprezentanci Turcji zdobyli aż pięć medali, w tym trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Wygrały drużyny kobiet w łuku bloczkowym i łuku klasycznym oraz Yasemin Anagoz w "klasyku". 

- To był perfekcyjny dzień, zdobyłam dwa złote medale. Czy to najszczęśliwszy dzień w moim życiu? Obok tego, w którym wywalczyłam kwalifikację olimpijską, na pewno tak. Miałam wtedy 17 lat,  takiego dzieciaka wyjazd na igrzyska to wielka sprawa. Więc to jeden z moich najpiękniejszych dni -  mówiła przeszczęśliwa Anagoz. 

Wciąż młodziutka, bo 19-letnia zawodniczka, dwukrotnie na najwyższym stopniu podium słuchała tureckiego hymnu. 

- Ostatnie tygodnie nie przebiegały po mojej myśli. Ale tu przyjechałam i po prostu czułam, że zdobędę złoto -dodała. 

Dwukrotnie świętowali też Rosjanie – najpierw mistrzostwo Antona Bułajewa w łuku bloczkowym, następnie męskiej drużyny w klasycznym. Sborna pokonała Włochów.  

Rywalizacja zespołowa w "klasyku" w ogóle układała się bardzo niepomyślnie dla "Azzurrich", bo porażki z Turczynkami doznały również Włoszki. Vanessa Landi i Mauro Nespoli powetowali sobie jednak wcześniejsze niepowodzenia w mikście. Nie dali najmniejszych szans Francuzom, a finał pokazał, jak zmienny bywa sport. W konfrontacji drużynowej Landi strzelała bardzo słabo, w mieszanej jej strzały trafiały już blisko środka. 

- Nie wiem, dlaczego tak się stało. Dokonałam pewnych korekt i teraz wszystko poszło już świetnie. Czuję wielką radość. To mój pierwszy seniorski medal -  powiedziała 20-letnia Włoszka. 

Ze wzruszeniem gratulacje od sztabu przyjmował nowy mistrz Europy w łuku klasycznym Steve Wijler. Holender na zakończenie Mistrzostw Europy w Łucznictwie Legnica 2018 stworzył razem z rywalem, Danem Olaru wyśmienity spektakl. Mołdawianin objął prowadzenie 2:0, potem lepiej strzelał Holender i przed ostatnim setem wygrywał 5:3. Odpowiedź Olaru? Trzy strzały w sam środek tarczy, czym doprowadził do dogrywki. W niej decydował jeden strzał. Ten złoty oddał Wijler. 

- Przegrywałem już 0:2, ale się nie poddałem. W ostatnich tygodniach dokonałem pewnych zmian, głównie pod względem mentalnym. Dzisiaj zaowocowało -  powiedział, nim wpadł wzruszony w objęcia sztabu. 

Na miły polski akcent też znalazło się miejsce. Między sesją przedpołudniową i popołudniową wyróżnieni zostali najlepsi zawodnicy z turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Europejskich Mińsk 2019. Jednym z dekorowanych zawodników był Kacper Sierakowski, który zajął drugie miejsce w kwalifikacjach w łuku klasycznym. 

 

Zdobywcy złotych medali podczas Mistrzostw Europy w Łucznictwie Legnica 2018: 

Łuk klasyczny: 

Yasemin Anagoz (Turcja) - indywidualnie 

Steve Wijler (Holandia) - indywidualnie 

Reprezentacja Turcji (Yasemin Anagoz, Gulnaz Coskun, Aybuke Aktuna) - drużynowo kobiety 

Reprezentacja Rosji (Witalij Popow, Gałsan Bażarżapow, Arsałan Bałdanow) - drużynowo mężczyźni 

Reprezentacja Włoch (Vanessa Landi, Mauro Nespoli) - mikst 

 

Łuk bloczkowy: 

Andrea Marcos (Hiszpania) - indywidualnie 

Anton Bułajew (Rosja) - indywidualnie 

Reprezentacja Turcji (Yesim Bostan, Ayse Bera Suzer, Gizem Elmaagacli) - drużynowo kobiety 

Reprezentacja Wielkiej Brytanii (James Mason, Adam Ravenscroft, Neil Bridgewater) - drużynowo mężczyźni 

Reprezentacja Francji (Sophie Dodemont, Jean Philippe Boulch) - mikst 

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Jola
Jola1 września 2018 o 23:40
To był niezwykły tydzień dla Legnicy!
Lubię to! 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Patronat medialny
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.