Logo Legnica24h.pl
Reklama

(FOTO) Ustrzelili medale w łuczniczych finałach

W Legnicy dobiegły końca jubileuszowe 25. Mistrzostw Europy w Łucznictwie. Ozdobą finałów był pojedynek Stevea Wijlera z Danem Olaru, a bohaterką dnia została 19-letnia Turczynka Yasemin Anagoz, która jako jedyna zdobyła dwa złote medale.

Medalistki w kategorii indywidualnej © Kornelia Szymańska

Strzały mknące między malowniczymi kamieniczkami, łucznicy napinający cięciwę u podnóża katedry – w takiej scenerii na legnickim rynku rozegrano decydujące pojedynki XXV Mistrzostw Europy w łucznictwie. Złotych medalistów wyłoniono w aż dziesięciu konkurencjach. Przez cały miniony tydzień czołowi zawodnicy na Starym Kontynencie - medaliści olimpijscy, mistrzowie świata, liderzy światowych list – walczyli o dwa miejsca w finale. W sobotę strzelali najlepsi z najlepszych. 
 
To był iście turecki dzień. Reprezentanci Turcji zdobyli aż pięć medali, w tym trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Wygrały drużyny kobiet w łuku bloczkowym i łuku klasycznym oraz Yasemin Anagoz w "klasyku". 

- To był perfekcyjny dzień, zdobyłam dwa złote medale. Czy to najszczęśliwszy dzień w moim życiu? Obok tego, w którym wywalczyłam kwalifikację olimpijską, na pewno tak. Miałam wtedy 17 lat,  takiego dzieciaka wyjazd na igrzyska to wielka sprawa. Więc to jeden z moich najpiękniejszych dni -  mówiła przeszczęśliwa Anagoz. 

Wciąż młodziutka, bo 19-letnia zawodniczka, dwukrotnie na najwyższym stopniu podium słuchała tureckiego hymnu. 

- Ostatnie tygodnie nie przebiegały po mojej myśli. Ale tu przyjechałam i po prostu czułam, że zdobędę złoto -dodała. 

Dwukrotnie świętowali też Rosjanie – najpierw mistrzostwo Antona Bułajewa w łuku bloczkowym, następnie męskiej drużyny w klasycznym. Sborna pokonała Włochów.  

Rywalizacja zespołowa w "klasyku" w ogóle układała się bardzo niepomyślnie dla "Azzurrich", bo porażki z Turczynkami doznały również Włoszki. Vanessa Landi i Mauro Nespoli powetowali sobie jednak wcześniejsze niepowodzenia w mikście. Nie dali najmniejszych szans Francuzom, a finał pokazał, jak zmienny bywa sport. W konfrontacji drużynowej Landi strzelała bardzo słabo, w mieszanej jej strzały trafiały już blisko środka. 

- Nie wiem, dlaczego tak się stało. Dokonałam pewnych korekt i teraz wszystko poszło już świetnie. Czuję wielką radość. To mój pierwszy seniorski medal -  powiedziała 20-letnia Włoszka. 

Ze wzruszeniem gratulacje od sztabu przyjmował nowy mistrz Europy w łuku klasycznym Steve Wijler. Holender na zakończenie Mistrzostw Europy w Łucznictwie Legnica 2018 stworzył razem z rywalem, Danem Olaru wyśmienity spektakl. Mołdawianin objął prowadzenie 2:0, potem lepiej strzelał Holender i przed ostatnim setem wygrywał 5:3. Odpowiedź Olaru? Trzy strzały w sam środek tarczy, czym doprowadził do dogrywki. W niej decydował jeden strzał. Ten złoty oddał Wijler. 

- Przegrywałem już 0:2, ale się nie poddałem. W ostatnich tygodniach dokonałem pewnych zmian, głównie pod względem mentalnym. Dzisiaj zaowocowało -  powiedział, nim wpadł wzruszony w objęcia sztabu. 

Na miły polski akcent też znalazło się miejsce. Między sesją przedpołudniową i popołudniową wyróżnieni zostali najlepsi zawodnicy z turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Europejskich Mińsk 2019. Jednym z dekorowanych zawodników był Kacper Sierakowski, który zajął drugie miejsce w kwalifikacjach w łuku klasycznym. 

 

Zdobywcy złotych medali podczas Mistrzostw Europy w Łucznictwie Legnica 2018: 

Łuk klasyczny: 

Yasemin Anagoz (Turcja) - indywidualnie 

Steve Wijler (Holandia) - indywidualnie 

Reprezentacja Turcji (Yasemin Anagoz, Gulnaz Coskun, Aybuke Aktuna) - drużynowo kobiety 

Reprezentacja Rosji (Witalij Popow, Gałsan Bażarżapow, Arsałan Bałdanow) - drużynowo mężczyźni 

Reprezentacja Włoch (Vanessa Landi, Mauro Nespoli) - mikst 

 

Łuk bloczkowy: 

Andrea Marcos (Hiszpania) - indywidualnie 

Anton Bułajew (Rosja) - indywidualnie 

Reprezentacja Turcji (Yesim Bostan, Ayse Bera Suzer, Gizem Elmaagacli) - drużynowo kobiety 

Reprezentacja Wielkiej Brytanii (James Mason, Adam Ravenscroft, Neil Bridgewater) - drużynowo mężczyźni 

Reprezentacja Francji (Sophie Dodemont, Jean Philippe Boulch) - mikst 

Reklama

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.