Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Rafał A. Ziemkiewicz w Legnicy

Tłumy legniczan przybyły na spotkanie ze znanym pisarzem i publicystą Rafałem A. Ziemkiewiczem.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia gościa, w którym przedstawiał jak tradycje czerpane z dwudziestolecia międzywojennego wpływają na dzisiejszą rzeczywistość.

- Dwie najsilniejsze polskie tradycje patriotyczne, walki o niepodległość i później budowania niepodległości, to tradycje piłsudczykowska, która wynika z PPS-u, z lewicowego podejścia do rzeczywistości i tradycja narodowej demokracji. Można je różnie definiować. Ale z uwagi, że ten nurt lewicowy został zdominowany całkowicie przez Piłsudskiego, który zresztą takim socjalistą do końca się nie okazał, to można powiedzieć, że tak naprawdę są to dwie tradycje: wojskowa i cywilna. Ta druga tradycja przez wiele lat w Polsce była trochę słabsza - mówił Rafał A. Ziemkiewicz.

Ziemkiewicz nawiązywał m.in. do niedawno wydanej książki "Złowrogi cień Marszałka", w której mierzy się z mitem Józefa Piłsudskiego. 

- Józef Piłsudski jest postacią szalenie malowniczą. Można mu zrobić pomnik na koniu, można o nim śpiewać piosenki. Mnóstwo piosenek powstało. Imponuje, bo jest wojskowym. Taki Roman Dmowski, gdyby mu stawiać pomnik, trzeba byłoby stawiać mu pomnik za biurkiem, bo tam pracował. Zajmował się sprawami cywilnymi. To nie jest takie malownicze, ale jednak to te sprawy cywilne były konieczne, żeby Polska znowu się Polską stała - dodawał.

Następnie odbyła się część poświęcona dyskusji. Na zakończenie Rafał A. Ziemkiewicz cierpliwie podpisywał książki przybyłym na spotkanie.

Reklama

Komentarze (2)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Stanisław
Stanisław20 listopada 2017 o 13:25
Sporo jaworzan wypełniło salę na czele z wicestarostą A.Baranowskim.
Lubię to! 0
Michał
Michał23 października 2017 o 14:52
Szczerze mówiąc zaskoczyło mnie, że było tak dużo ludzi, bo to raczej w Legnicy niespotykane. Ale co by nie mówić, Ziemkiewicz to jest klasa. Gratulacje panie Rafale tak trzymać.
Lubię to! 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.