Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Dożynki gminno-diecezjalne w Sichowie

W Sichowie w gminie Męcinka koło Jawora odbyły się dożynki gminno – diecezjalne. Dożynki rozpoczęto Mszą świętą w intencji rolników i ich rodzin, której przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Fot. Anna Cybulska © Anna Cybulska

Wieś Sichów witała przybywających gości przepięknie przystrojonymi posesjami i inscenizacjami, które powstały dzięki zaangażowaniu i pracy sołtysa Tomasza Olecha, rady sołeckiej, radnego Waldemara Talara i bardzo wielu mieszkańców. Starostami tegorocznych dożynek gminno – diecezjalnych byli Jan Krupiński z Sichowa i Stanisława Budziszyn z Sichówka.

Wieńce z czternastu sołectw Gminy Męcinka oraz innych gmin Diecezji Legnickiej, które stanowiły również niezwykłą inscenizację uroczystości świadczą przede wszystkim o bogatej tradycji wsi oraz o zaangażowaniu społeczności lokalnej.

Ksiądz Biskup, który mieszkańcom Gminy Męcinka dał się poznać jako człowiek niezwykle serdeczny i zatroskany o sprawy społeczne. Życzył wszystkim aby praca rolnika była doceniana. Biskup uczestniczył w bezpośrednich rozmowach z mieszkańcami, a nawet we wspólnym gotowaniu.

Wydarzeniem, które skupiło uwagę bardzo wielu uczestników dożynek był pokaz tańca Poloneza w wykonaniu zespołów ludowych, Kabaretu Żmije z Męcinka oraz zespołu strażackiego Iskierki z Pomocnego a poprowadzonego przez wójta. Mieszkańcy oraz przyjezdni goście mogli częstować się bigosem, przygotowywaną na żywo Solianką oraz dzikiem ufundowanym przez koło łowieckie Słonka i Jeleń ze Złotoryi.

Wszystkie wieńce dożynkowe zdobyły pierwsze miejsca, a sołectwo z Gminy Męcinka, które je wykonało otrzymało nagrodę w postaci bonu o wartości po 500 zł. Dodatkowo wybrano najoryginalniejsze stoisko jarmarczne, którym w tym roku okazało się stoisko sołectwa Sichów. Rozstrzygnięty został także konkurs na „Najbardziej ukwiecone sołectwo 2017”. Pierwsze miejsce zajęły Chroślice. Wyróżniono również Pomocne i Przybyłowice. Każde z tych trzech sołectw otrzymało nagrodę w postaci ulicznego oświetlenia bożonarodzeniowego.

Główną atrakcją wieczoru były występy gwiazd: Sachiel, Trzy Korony i CZADOMAN, podczas których bawili się licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Męcinka i całego regionu. Dodatkową niespodzianką był pokaz laserów i dyskoteka z Muzycznym Radiem. 

Gośćmi, którzy przybyli na niedzielną uroczystość dożynkową byli m.in. Minister Elżbieta Witek, Marszałek Tadeusz Samborski, Komendant Wojewódzki PSP Adam Konieczny, Prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa, Komendant Powiatowy Policji w Jaworze Andrzej Błaszczak, Stanisław Laskowski Starosta Powiatu Jaworskiego, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jaworskiego Sylwester Rudziec, Członek Zarządu Powiatu Jaworskiego Stanisław Witek, radni Gminy Męcinka, Wanda Gołębiowska Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Wójt Gminy Jeżów Sudecki Edward Dudek, Wójt Gminy Legnickie Pole Henryk Babuśka.

- Składam bardzo serdeczne podziękowania Jego Ekscelencji Biskupowi Diecezji Legnickiej Zbigniewowi Kiernikowskiemu za możliwość wspólnego przygotowania dożynek gminno – diecezjalnych oraz za odprawioną Mszę Świętą w intencji mieszkańców naszej gminy - mówił Mirosław Brzozowski, Wójt Gminy Męcinka.

- Składam bardzo serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pomoc w przygotowanie uroczystości ks. proboszczowi Piotrowi Różyckiemu, sołtysowi Sichowa panu Tomaszowi Olechowi, radzie sołeckiej Sichowa, radnemu Waldemarowi Talarowi oraz bardzo wielu mieszkańcom Sichowa i Sichówka, strażakom z OSP Męcinka, OSP Pomocne i OSP Małuszów z komendantem Wiesławem Gregulskim na czele, sołtysom, radom sołeckim i mieszkańcom za przygotowanie stoisk tradycyjnych, Policjantom z KPP w Jaworze, pielęgniarkom z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Piotrowicach, obecnym mediom, sponsorom oraz Prezesowi Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Sichowie panu Janowi Krupińskiemu za udostępnienie miejsca na parkingi - dodał Wójt.

Wydarzenie sfinansowane zostało ze środków Gminy Męcinka oraz współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.