Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Dni Otwarte Doradztwa Rolniczego w Piotrowicach

W miniony weekend w Piotrowicach odbywała się XXII Wystawa Zwierząt Hodowanych oraz XXXVII Dni Otwarte Doradztwa Rolniczego i Piknik drobiowy.

Fot. Materiał prasowy © materiał prasowy

Kompleks parkowo-pałacowy w Piotrowicach od 37 lat jest miejscem, w którym spotykają się hodowcy, miłośnicy muzyki ludowej, wielbiciele ozdobnych roślin i wszyscy ci, którym bliska jest wieś. Dwa dni w roku ta niewielka miejscowość Gminy Chojnów tętni życiem niczym prawdziwa metropolia. Wystawą żyją tutaj wszyscy – mieszkańcy czują, że to także ich święto, dlatego serdecznie witają przyjezdnych i służą pomocą, kiedy ktoś szuka konkretnego stoiska.

Dobra pogoda sprawiła, że w tym roku Piotrowice przeżywały istne oblężenie. Wśród osób zwiedzających wystawę przeważali Dolnoślązacy, jednak zdarzały się osoby, które przebyły setki kilometrów, aby pojawić się na DODR. 

- Jestem oczarowany […] od czasu, kiedy w zeszłym roku odwiedziłem Piotrowice po raz pierwszy czekałem, aż będę mógł tu wrócić. Przede wszystkim jestem tutaj dla niesamowitej, autentycznej atmosfery.  Żyjąc w mieście, odrywamy się od natury i myślę, że w każdym człowieku tkwi tęsknota za tym, co na tej wystawie otrzymujemy w pigułce – powiedział w rozmowie z Wiadomościami Gminy Chojnów Konrad z Koszalina, na co dzień członek załogi statku dalekomorskiego.  

Przechadzając się alejkami kompleksu parkowo pałacowego w Piotrowicach, można było się natknąć na prawdziwe okazje. Niektóre ze stoisk bardzo szybko zostały wykupione. Dużym powodzeniem cieszyły się produkty naturalne, takie jak miód, wędliny czy zioła, które są szczególnie poszukiwane przez mieszkańców dużych miast. 

Jak co roku Dniom Otwartym Doradztwa Rolniczego towarzyszyły imprezy poboczne. Festiwal Śpiewająca Wieś, kierowany do miłośników muzycznej strony folkloru, odbył się już po raz XII. 13 zespołów stanęło w szranki i zabawiając piotrowicką publiczność, walczyło o miano najlepszego.  Tegorocznym laureatem przeglądu zostali „Swojacy” z Radwanic. Nie był to pierwszy występ zespołu na Śpiewającej Wsi. Podczas IV edycji konkursu „Swojacy” zajęli drugie miejsce. 

Tegoroczne Piotrowice zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody i Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydenta Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Nad całokształtem imprezy pracowało 10 organizacji związanych z rolnictwem, w tym branżowe związki i federacje hodowców. O współpracę między współorganizatorami zapytaliśmy Wójta Gminy Chojnów Andrzeja Pyrza:

Organizujemy tę imprezę już od wielu lat i wszyscy jesteśmy zgodni, że wydarzenie z taką tradycją i renomą jest naszym wspólnym dobrem. Co roku z równym zapałem przystępujemy do współpracy. Cieszy mnie, że hodowcy i federacje chcą wracać do Gminy Chojnów, pomimo że przez lata powstało wiele konkurencyjnych wydarzeń. Mogę bez cienia przesady stwierdzić, że podczas Dni Otwartych Doradztwa Rolniczego panuje partnerska atmosfera, a związki hodowców i wystawców nazwać przyjaciółmi naszej gminy. 

Po pierwszym dniu wystawy i ocenie prezentowanych zwierząt odbył się tradycyjny Bal Hodowcy. W Witkowie spotkali się hodowcy koni, owiec, królików, trzody chlewnej oraz bydła mlecznego i mięsnego. Pomiędzy wystawcami, którzy odwiedzają Piotrowice od wielu lat, zawiązały się szczere przyjaźnie, a dwa dni roku, w których trakcie odbywają się Dni Otwarte doradztwa rolniczego, są jedyną okazją do spotkania.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.