Logo Legnica24h.pl
Reklama
Koparka Jawor - roboty budowlane

(FOTO) Betlejemskie Światło Pokoju jest już na terenie działania legnickiego Hufca ZHP

W poniedziałek na ręce instruktorów Hufca ZHP Legnica - phm. Jolanty Kozubal, drużynowej 2 piechowickiej Gromady Zuchowej Wilczki i księdza pwd. Krzysztofa Czadowskiego, kapelana Hufca zostało przekazane Betlejemskie Światło Pokoju.

© Materiały prasowe / Hufiec ZHP Legnica

Miejscem przekazania Światła przez komendantkę dolnośląskiej Chorągwi ZHP był Starczów w powiecie Ząbkowickim, gdzie proboszczem jest kapelan dolnośląskiej Chorągwi. Mszę św. współkoncelebrował druh Krzysztof Czadowski. Hufiec otrzymał także zestaw numerowanych chorągwianych krzyży harcerskich.

Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbędzie się w tym roku w trzech miejscowościach. Już w środę harcerze zapraszają wszystkich legniczan na Mszę św. w intencji Ojczyzny u franciszkanów. Następnego dnia Światło odbierze m.in. wójt gminy Kunice Zdzisław Tersa, a w przeddzień Wigilii możliwe będzie odebranie płomienia z Betlejem w Prochowicach. Poniżej i na plakacie szczegółowy program wędrówki BŚP na naszym terenie:

 • 16.12.2020  Msza św. w intencji Ojczyzny. Godz. 18.30
  Legnica. Parafia św. Jana Chrzciciela
  ul. Ojców Zbigniewa i Michała 1
 • 17.12.2020  Plac przed Urzędem Gminy. Godz. 9.00
  Kunice, ul. Gwarna 1
 • 23.12.2020  Msza św. w kościele parafialnym. Godz. 17.30
  Prochowice. Parafia św. Jana Chrzciciela
  ul. Legnicka 44

Osoby, które chcą odebrać BŚP poza wskazanymi terminami i lokalizacjami proszone są o kontakt z Hufcem pod adresem e-mail: legnica@zhp.pl.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Szwecji.

Co roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju przyświeca inne hasło. W tym szczególnym, trudnym 2020, brzmi ono: Światło Służby.

"Przez małe gesty, lokalną harcerską pomoc, która pomnożona przez 110 tysięcy harcerzy zapisuje się na nowych kartach dziejów narodu. Możliwe, że przyszłe pokolenia patrząc na naszą służbę w 2020 roku też będą z niej czerpać wzorce. To my, jako harcerze, zrozumieliśmy potrzebę chwili i stanęliśmy na wysokości zadania „niosąc chętną pomoc bliźnim". Kiedy nastał odpowiedni czas, wyszliśmy sprzed ekranów komputerów i komórek, dokąd przeniosła się nasza edukacja i praca. Ruszyliśmy do działania. Setki tysięcy uszytych maseczek, zakupy i posiłki przynoszone starszym, dystrybucja płynów odkażających to namacalny wyraz naszej służby bliźniemu. Oprócz pandemii rok 2020 przyniósł także kataklizmy naturalne w Polsce. Zarówno podczas pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym, jak i powodzi na Podkarpaciu harcerze służyli lokalnej społeczności oraz pomagali strażakom i wojsku" – napisał  ks. phm. Filip Pajestka, kapelan Betlejemskiego Zlotu na stronie https://swiatlo.zhp.pl/.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomościReklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.