Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

(FOTO) Andrzej Duda: Zginęli tak jak się ginie na wojnie

Centralne obchody podpisania porozumień sierpniowych z udziałem prezydenta Dudy i premier Szydło odbyły się w Lubinie. To ze względu na 35 rocznicę Zbrodni Lubińskiej jakiej podczas pokojowej manifestacji dopuścił się reżim komunistyczny.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie prezydent i premier wraz z rodzinami pomordowanych złożyli hołd zamordowanym Michałowi Adamowiczowi, Andrzejowi Trajkowskiemu i Mieczysławowi Poźniakowi pod poświęconymi wydarzeniom lubińskim pomnikami. 

Podczas uroczystości pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina 1982 na Wzgórzu Zamkowym, prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i w działalności związkowej z okazji 35 rocznicy Zbrodni Lubińskiej i 37 rocznicy powstania NSZZ Solidarność. 

- Można tylko w dwóch miejscach w Polsce tak naprawdę obchodzić rocznicę powstania Solidarności, poprzez wielkie porozumienie gdańskie 1980 roku, tamtego pamiętnego 31 sierpnia. Dwa są takie miejsca w Polsce, gdzie ten 31 sierpnia można równoprawnie obchodzić. To właśnie Gdańsk, sala BHP w Stoczni Gdańskiej i tu, w Lubinie - mówił prezydent Andrzej Duda, a jego przemówienie co rusz przerywały oklaski. - Dlatego, że tutaj w Lubinie robotnicy zginęli za tamten sierpień. Zginęli za tę wolność, która została wtedy częściowo wywalczona, której właściwie przedsmak udało się przez nieco ponad rok poznać. Zginęli od kul, zginęli tak jak się ginie na wojnie. Zginęli tak jak ci, którzy zginęli bez broni w Powstaniu Warszawskim. Pomimo tego, że broni nie mieli, chcieli wolnej Polski. Chcieli wolności osobistej i chcieli wolności państwowej. Dlatego właśnie tu wtedy byli, protestując z innymi mieszkańcami Lubina przeciwko stanowi wojennemu, przeciwko odebraniu wolności, przeciwko państwu, które nie jest państwem suwerennym, bo jest uzależnione od sowieckiego mocarstwa, przeciwko narzuconej sowieckiej władzy. Władzy, która nie pochodziła z żadnych prawdziwych demokratycznych wyborów. Władzy, która była władzą narzuconą - dodawał prezydent Duda.

W Lubinie obecni byli również m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, ministrowie Elżbieta Witek, Adam Lipiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, wojewoda Paweł Hreniak, marszałek województwa Cezary Przybylski, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, posłowie, samorządowcy, związkowcy i społeczność Zagłębia Miedziowego.

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

patriota
patriota1 września 2017 o 01:58
Bohaterom cześć i chwała! Zdrajcom hańba pozostała!
Lubię to! 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.