Logo Legnica24h.pl
Reklama
allatonce.pl - sklep internetowy
Collegium Witelona

(FILM) Debiutancka płyta laureata konkursu ZAiKS-u i Polskiego Radia!

Tadeusz Olchowski, bo o nim mowa, doczekał się wreszcie płytowego debiutu – 26 listopada premierę ma krążek zatytułowany po prostu „Tadek”.

Przez lata związany był z muzyką, jednak dopiero w 2014 roku – w wieku, nazwijmy to, średnim – odważył się zaprezentować autorski materiał. Szerszej publiczności dał się poznać przede wszystkim jako autor utworu „Janusze”, za tekst do którego otrzymał w konkursie „Piosenka na 100” nagrodę ZAiKS-u i Polskiego Radia.

Ponad 50 lat temu, jeszcze jako muzyk harcerskiej drużyny „Wesołe Nutki”, spędził miesiąc koncertując w Mongolii. Już jako student dwukrotnie pojawił się na opolskich debiutach; dzielił też scenę między innymi z Zenonem Laskowikiem, Bohdanem Smoleniem czy Rudim Schuberthem. Po ukończeniu wydziału wychowania muzycznego ruszył w świat na zagraniczne kontrakty – by finalnie, nieco przypadkiem, osiąść w Legnicy, gdzie mieszka do dziś. Nie tylko pisze teksty, ale też komponuje, aranżuje i samodzielnie nagrywa. Gra między innymi na fortepianie, akordeonie, gitarze akustycznej, klarnecie i wszelkiej maści instrumentach wirtualnych.

Te wszystkie przeżyte emocje i kontrasty sprawiają, że Olchowski w swojej twórczości często opowiada po prostu... o życiu. A do kogo przede wszystkim trafić może „Tadek”? To uniwersalne, choć bezkompromisowo szczere i autoironiczne spojrzenie na życie podane z perspektywy dojrzałego faceta, który w CV kolekcjonuje wzloty i upadki. Piosenki są w stanie w dużej mierze poruszyć wrażliwą strunę duszy tych pamiętających czasy bez internetu w internacie. To dorosły materiał – sam twórca najczęściej używa przymiotnika „gorzki” –  w którym, nie szukając wysilonego piękna, znajdziemy jednak garść pełnej zdrowego cynizmu słodyczy.

O swoim największym, radiowo-zaiksowym, sukcesie Tadeusz Olchowski mówi z dużym dystansem i pokorą. Bo czego zresztą innego spodziewać się po artyście, który chciał czekać z debiutem aż do sześćdziesiątki... I to nie będąc przecież anonimem! Jego inne osiągnięcia to między innymi Brązowy Kamerton na I Festiwalu Polskiej Piosenki Kryształowy Kamerton 2021, Srebrny i Złoty Klucz zdobyte na Ogólnopolskim Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja wolności” czy wyróżnienie Laureata Złotej Piątki na 38. Międzynarodowym Festiwalu Bardów OPPA 2018. Twórczość autora „Pamiętajcie o ogrodach” jest zresztą bardzo bliska Tadkowi, który (za zgodą Jagi i Piotra Koftów – żony i syna poety) skomponował muzykę do kilku jego mniej znanych tekstów.

„Tadek” ukazał się nakładem Czerwonego Miasta – interesującego i niekomercyjnego projektu, który doczekał się w tym roku... nominacji do Fryderyka! Czerwone Miasto – wydawnictwo, za którym stoi Legnickie Centrum Kultury oraz Atrament Records, wyróżnieniem pochwalić się może za debiutancki album grupy Z Dzielni Chłopcy zatytułowany „Blues z mojej dzielnicy”.

Płyta Tadeusza Olchowskiego dostępna jest w cenie 30 złotych w Galerii Satyrykon (Legnica, Rynek 36), a także mailowo – bgk@lck.art.pl, pod numerem telefonu 781 612 983 oraz na fanpage'u Czerwonego Miasta.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Popularne tagi
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.