Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Fides i ratio w badaniach dziejów Henryka II Pobożnego. Kilka słów o sesji naukowej.

Sesja naukowa w bibliotece Jana Pawła II w Legnicy skupiła członków Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Bractwa Henryka Pobożnego, sympatyków księcia Henryka II Pobożnego, wybitne prelegentki: historyka dr Annę Sutowicz i pisarkę Monikę Rogozińską.

Panie Monika Rogozińska i dr Anna Sutowicz © Joanna Kielar

Ksiądz prof. Bogusław Drożdż witając gości i otwierając 28.sesję naukową pod nazwą Henryk Pobożny - obrońca chrześcijańskiej Europy,  życzył wszystkim by  czas spędzony poruszył  umysły w kierunku Henryka Pobożnego i kontemplacji.

       Część główną sesji rozpoczęła dr Anna Sutowicz - historyk średniowiecza, która zgodnie z tematem swojego wystąpienia pn. Męczennik za wiarę czy obrońca chrześcijaństwa? Kilka uwag metodologicznych na temat badań nad tradycją księcia Henryka Pobożnego, wskazała na różnice jakie zachodzą w badaniach nad kultem i wiarą (fides) a badaniami historycznymi (ratio). Jako historyk uznała, że powinna zdystansować się od procesu kanonizacyjnego i zobowiązana jest stanąć po stronie ratio określającego  metodologię historyczną i metody konieczne w prowadzeniu badań historycznych. Jej rolą jako naukowca było i jest  przedstawić stan źródeł oraz określić kierunek poszukiwań. W swoim wystąpieniu przeanalizowała najistotniejsze źródła badań henrykowych: relacje listowne powstałe pomiędzy kwietniem 1241 a listopadem 1241, korespondencję dyplomatyczną pomiędzy papieżami a chanami mongolskimi, relacje wyprawy franciszkańskiej Benedykta Polaka i C. de Bridi, żywoty św. Jadwigi, kroniki i roczniki, dokumenty klasztoru klarysek z Wrocławia. Ze źródeł nie przebadanych, które mogłyby wnieść wiele do badań nad tradycją Henryka II uważa, min. dokumenty wywodzące się ze środowiska jezuickiego oraz dokumenty kustoszy grobu księcia. Zwróciła także uwagę na odmienność przekazów protestanckich oraz kronik, zwłaszcza Kroniki Jana Długosza która zaciążyła na naszym wyobrażeniu o księciu. W świetle aktualnej wiedzy należałoby postrzegać Henryka Pobożnego w kontekście postaci starotestamentowych, jak Juda Machabeusz czyli męczennika za wiarę.  

          Tematem przewodnim wystąpienia pani redaktor Moniki Rogozińskiej była podróż dyplomatyczno-szpiegowska franciszkanów w której uczestniczył Benedykt Polak, świadka  najazdów mongolskich pustoszących  Polską i Europę w XIII w. Uznała, że otwierając prace badawcze nad wyprawą Benedykta Polaka możemy pogłębić nie tylko temat samych najazdów wojowników ze stepów wschodnich ale w szerszej perspektywie popatrzyć na postawę księcia legnickiego w obliczu największego, poza zarazą, zagrożenia wieków średnich.  Lecz nade wszystko "wypromować"  mało znanych w świecie naszych podróżników, eksploratorów i badaczy. Na marginesie warto przypomnieć, że papież Innocenty IV zorganizował 4 takie poselstwa ale tylko jedno dotarło do Mongolii, właśnie to z udziałem Benedykta. Głównym inicjatorem był prowincjał zakonu franciszkanów na Polskę   Giovanni da Pian del Carpine, który udał się w 1244 r. do Lyonu by z papieżem przygotować wyprawę krzyżową. Stanęło jednak na poselstwie, które wyruszyło 16 kwietnia 1245r. i przez Pragę dotarło do Wrocławia, gdzie dołączył Benedyk Polak, a następnie do Łęczycy. Tu na dworze Konrada Mazowieckiego spotkali się z ruskim kisięciem Wsylkiem i razem z nim powędrowali na Wołyń.

Dla uczenia tego wydarzenia w Archikolegiacie tumskiej pod Łęczycą wręczane są nagrody za wybitne osiągnięcia eksploatacyjne i badawcze na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie. Kapitułę tworzą przedstawiciele  Miasta Łęczycy, Starostwa Łęczycy, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i oczywiście Oddziału Polskiego The Explorers Club  któremu wiele lat prezesowała pani Rogozińska. The Explorers Club jest jednocześnie inicjatorem nagrody Benedykta.

      Konferencję zamknął prezes Bractwa Henryka Pobożnego pan Stanisław A. Potycz zaproszeniem do Legnickiego Pola w dniu 4 V 2018r.

 

Pełny tekst pani dr Anny Sutowicz wystąpienia pojawi się w Legnickich studiach Teologiczno-Historycznych PERSPECTIVA http://perspectiva.pl/ oraz stronie internetowej DLP’90 http://dlp90.pl/index.php?kid=4

Teksty pani redaktor Moniki Rogozińskiej są także publikowane na stronie Duszpasterstwa oraz na  blogu http://www.monikarogozinska.pl/

Organizatorzy 28. sesji naukowej:

Bractwo Henryka Pobożnego, Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy, Biblioteka im. Jana Pawła II, Diecezjalne Centrum Edukacyjne w Legnicy, Civitas Christiana

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.