Logo Legnica24h.pl
Reklama
Allatonce jaworska hurtownia wielobranżowa
Collegium Witelona

Do ZUS płyną pierwsze wnioski o 300+

Do ZUS wpływają już pierwsze wnioski o wypłatę 300 złotych na szkolną wyprawkę. Zaledwie kilku godzin potrzebowali rodzice żeby wysłać do ZUS ponad 60 tys. wniosków.

© Materia??y prasowe / PAP

ZUS zaprasza do mobilnych punktów, które są organizowane na Poczcie Polskiej i KRUS, w których pracownicy ZUS zakładają profile na PUE ZUS i pomagają w wypełnieniu wniosku.

Jutro, 2 lipca w legnickim ZUS, pod numerem telefonu 76 876 43 80 od 10.00-12.00 dyżurują eksperci, którzy wyjaśniają jak złożyć wniosek o wypłatę wyprawki. Osoby, które nie mają jeszcze swojego indywidualnego konta na PUE ZUS zapraszamy do naszych mobilnych punktów, w których można będzie założyć konto i od razu wypełnić i wysłać do ZUS wniosek o wypłatę 300+.

Najbliższe terminy dyżurów mobilnych punktów na terenie oddziaływania legnickiego oddziału ZUS:

  • KRUS w Górze - piątek (2 lipca 2021 r.), Góra, Placówka Terenowa KRUS, ul. Wrocławska 54, godz. 9.00-12.00
  • GOPS w Lubinie - czwartek (8 lipca 2021 r.), Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie, ul. Księcia Ludwika I nr 3, godz. 8:00 – 13:00.

Zapraszamy także codziennie do każdej placówki ZUS w godzinach 8.00-15.00

Wnioski można składać już od dzisiaj 1 lipca do 30 listopada, ale tylko drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pośrednictwem portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.

"Gotowy jest już specjalny kreator dokumentów, który prowadzi „za rękę” każdą osobę składającą wniosek i pomoże uniknąć błędów" – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. "Gdy wniosek jest złożony poprawnie dostaje się automatyczną odpowiedź, że wniosek został przyjęty" – dodaje.

Od tego roku wnioski można składać tylko online. Z danych statystycznych wynika, że w poprzednim 2020 roku na 3,2 mln wszystkich wniosków, aż 72 proc., czyli 2,3 mln wniosków o wypłatę to były wnioski elektroniczne.

Kowalska-Matis podkreśla, że zautomatyzowana obsługa wniosku przyniesie znaczące zmniejszenie kosztów z dotychczasowych 10 zł za jeden wniosek do około 30 gr.

"Osoba wypełniająca wniosek – oprócz innych danych – musi poza rachunkiem bankowym podać także adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku gdyby się okazało, że są w nim błędy, które trzeba skorygować" – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że skoro system informatyczny PUE ZUS sprawdził się zarówno przy bonie turystycznym jak i obsłudze wnioskowi o pomoc w ramach tarcz antykryzysowych, więc wypłata 300+ będzie równie sprawna.

Podobnie jak w przypadku bonu turystycznego do złożenia wniosku o wypłatę potrzebne jest indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego około 99,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do Internetu. A z Platformy Usług Elektronicznych ZUS korzysta już ponad 7 mln osób.

Rzeczniczka ZUS dodaje, że eksperci ZUS będą pomagali w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o wypłatę 300+ tym osobom, które do tej pory nie mają swojego konta i nie będą wiedziały jak złożyć pierwszy wniosek. Od 1 lipca będą działać mobilne punkty wsparcia na Poczcie Polskiej i KRUS, w których pracownicy ZUS będą zakładali profile na PUE ZUS i pomagali w wypełnieniu wniosku.

"Bardzo ważne jest przy wypełnianiu wniosku nawet kilkukrotne sprawdzenie numeru konta. Pieniądze ZUS będzie wypłacał tylko na konto, więc ważne jest, aby numer był poprawny" – dodaje. "Błąd w numerze konta to jeden z najczęstszych błędów, jaki popełniają wnioskujący. My wypłacamy pieniądze a one nie docierają do wnioskodawcy, bo numer jest błędny" – przestrzega Kowalska-Matis.

ZUS wypłaci pieniądze na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje oraz zawiadomienia dotyczące wypłat 300+ będą przekazywane tylko w formie elektronicznej. Obecnie wsparcie z programu „Dobry Start” otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci. Elektroniczna forma wniosku pozwoli znaczące na obniżenie kosztów jego obsługi. W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych do ukończenia 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.