Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Cztery praktyki w ZUS dla przedsiębiorczych uczniów

Legnicki Oddział ZUS zgłosił się do ogólnopolskiego programu „Dzień Przedsiębiorczości”, organizowanego z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych. Dzień odbył się 20 marca.

© Materiały prasowe / ZUS / Magdalena Michalik

Organizatorem inicjatywy jest ogólnopolska Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Idea ogólnopolskiego programu „Dzień Przedsiębiorczości” polega na umożliwieniu chętnym uczniom odbycia jednodniowej wizyty - praktyki w firmach prywatnych lub instytucjach publicznych. Do programu zgłaszają się więc podmioty ze świata biznesu z całej Polski oraz różne instytucje, w tym także Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Dzień Przedsiębiorczości” od lat organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W 2019 r. odbywa się już 16. edycja tego programu. Na całym Dolnym Śląsku do tej świetnej inicjatywy zgłosiły się:

  • 632 firmy prywatne i instytucje, które zapewniły miejsca dla praktykantów,
  • 43 szkoły z całego województwa, które zadeklarowały udział w programie ponad  tysiącowi uczniów.

Program „Dzień Przedsiębiorczości” objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W tym roku na praktykę do ZUS zgłosiło się czterech uczniów ze szkół z Legnicy, Lubina i Głogowa. Odbyli oni praktykę przy kilku stanowiskach:

  • Ewa Kaliciak na stanowisku doradcy płatnika składek w Lubinie,
  • Wiktoria Pogorzelska na stanowisku koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji w Legnicy,
  • Karolina Machała na stanowisku doradcy ds. emerytalnych w Głogowie,
  • Emilia Szulczyńska na stanowisku doradcy płatnika składek w Głogowie.

Cała czwórka uczniów reprezentowała różne szkoły ponadpodstawowe, ale każda była szkołą o profilu zawodowym (Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, Zespół Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego w Legnicy, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie).

Podczas jednodniowej wizyty w ZUS uczniowie intensywnie pracowali pod czujnym okiem swoich opiekunów, takich zusowskich aniołów stróżów: Magdaleny Nowak, Emilii Nowakowskiej, Moniki Wójtowicz i Moniki Olechowskiej.

Gdy 20 marca uczniowie pojawili się w placówkach ZUS, na początek otrzymali sporo fachowej wiedzy. Młodzi ludzie dowiedzieli się, czym na co dzień zajmują się pracownicy legnickiego Oddziału ZUS, również w placówkach terenowych: tj. jakie zadania realizują i jakie profile klientów obsługują. Następnie obserwowali interakcje pracowników ZUS z klientami podczas obsługi, poznali urządzenia typu biletomat i urzędomat, pomagali wykonywać swoim opiekunom proste czynności.

Czy wizyta w Zakładzie mogła podobać się uczniom? Karolina i Emilia ze szkoły w Głogowie cieszyły się, że na miejsce praktyki wybrały ZUS. Uczennice otwarcie powiedziały o swoich wrażeniach:

Spodziewałyśmy się, że w Zakładzie spotkamy panie z ponurymi minami, siedzące za biurkiem. Zostałyśmy mile zaskoczone. Jest tu bardzo dużo życzliwości, kompetencji i sporo uśmiechów.

Wiktoria z jednej z legnickich szkół, która podczas swojej praktyki miała okazję przygotować samodzielnie kilka pism do klientów ZUS czy sporządzić komunikat prasowy dla lokalnych mediów, również podsumowała swoją praktykę:

Wizyta w ZUS pozwoliła mi pozyskać wiele informacji dotyczących pracy w tej placówce, jak i nabrać pewne doświadczenie w kwestii pracy biurowej, z czego jestem bardzo zadowolona. Czas spędzony podczas pobytu tutaj był bardzo przyjemny. Udział w „Dniu Przedsiębiorczości” w ZUS na pewno pomoże mi w dokonaniu decyzji w trakcie wyboru swojego zawodu.

Choć wizyta młodych ludzi w placówkach ZUS trwała jeden dzień, to każdy z uczestników „Dnia Przedsiębiorczości” mógł poczuć się spełniony. Co ważne, uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją kreatywność i samodzielnie wykonywać różne, proste czynności (czasem nawet z rumieńcami na twarzy). A to niekiedy były ich pierwsze, zawodowe doświadczenia - niezwykle cenne.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.