Logo Legnica24h.pl
Reklama

Budynek kina Ognisko wraca do miasta

Pełnym sukcesem miasta zakończył się trwający kilkanaście lat sądowy spór gminy z Legnicką Spółdzielnią Spożywców Społem o prawo własności. Obecnie budynek z Kinem Ognisko wraca do miasta.

Fot. UM Legnica/ materiał prasowy © UM Legnica/ materiał prasowy

W roku 2016 Sąd Okręgowy prawomocnym wyrokiem przyznał miastu prawo własności całego budynku, mieszczącego m.in. historyczne Kino Ognisko. Społem odwołało się od nakazu eksmisji, ale przegrało, a ostatnio Sąd Rejonowy nakazał Spółdzielni wydanie nieruchomości miastu, obciążając ją zwrotem kosztów procesu. 

Przypomnijmy. Kino Ognisko zostało zamknięte przez firmę Odra Film w 2009 roku. Ostatnim ważnym wydarzeniem filmowym była tam prapremiera „Małej Moskwy” Waldemara Krzystka we wrześniu 2008 roku. Dwa lata później wojewoda przekazał miastu Kino. Prezydent rozpoczął starania o wywłaszczenie Legnickiej Spółdzielni Spożywców Społem, która zarządzała drugą częścią budynku, wynajmując je różnym podmiotom na prowadzenie działalności gospodarczej. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego Wydziału I Cywilnego w Legnicy. Proces toczył się kilka lat. W tym czasie z przyczyn losowych odeszło dwóch sędziów. To wydłużyło sprawę.

Dzisiaj miasto jest już pełnoprawnym właścicielem kilkukondygnacyjnej budowli na powierzchni 1740 m2 przy ulicy Skarbowej 1. Parter zajmuje działalność gospodarcza (sklepy, usługi), na górnych kondygnacjach znajdują się pomieszczenia biurowe i oczywiście sala kinowa z zapleczem. Budynkiem administruje Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej, który przez szereg lat zabezpieczał obiekt przed dewastacją i zniszczeniami. Jeszcze w tym roku planuje się przystąpić do opracowania dokumentacji budowlanej.

Legnickie Centrum Kultury przygotowało dla tego obiektu Program Funkcjonalno Użytkowy jako europejskiego centrum animacji i edukacji kulturalnej służącego ruchowi amatorskiemu oraz prezentacji projektów organizacji i stowarzyszeń pozarządowych. Rozwijana tu będzie również działalność impresaryjna z wykorzystaniem sali widowiskowo-koncertowej o doskonałych walorach akustycznych.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Czy Miedź Legnica wywalczy awans do Ekstraklasy?
Tak (87%)
Nie (13%)
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.