Logo Legnica24h.pl
Reklama

Bardzo Młoda Kultura znów w Legnicy!

Już trwa internetowy nabór kulturalnych inicjatyw w ramach nowej edycji programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Zakończy się 14 kwietnia o północy, ale być może zostanie przedłużony.

© Materiały prasowe / Galeria Sztuki w Legnicy

Niestety nie odbyło się spotkanie zaplanowane na 19 marca, podczas którego moglibyśmy wspólnie poznać poprzednie projekty i zainspirować nimi, czy otrzymać na miejscu odpowiedzi na konkretne pytania od ekspertów – ubolewają organizatorzy z Galerii, która jak w poprzednim roku jest partnerem projektu BMK.   

Jednak – jak uspakajają – wszystkie informacje, włącznie z dokumentacją wydarzeń zrealizowanych do tej pory pod szyldem „Bardzo Młodej” na Dolnym Śląsku można znaleźć w sieci. Wskazówki dotyczące zasad ubiegania się o granty znajdziemy z kolei na stronie wojewódzkiego operatora projektu www.firlej.wroc.pl. Jest tam także informacja o przedsięwzięciu i wszystkie szczegóły dla zainteresowanych. Informacji telefonicznie udziela też Galeria Sztuki.  

Przypomnijmy – Bardzo Młoda Kultura to program Narodowego Centrum Kultury, który wspiera działania kulturalne, społeczne i edukacyjne realizowane wspólnie przez trzyosobowe zespoły reprezentujące miejskie instytucje oświatowe i kulturalne. Jednym słowem każde trio: nauczyciel – aktywista kultury – dowolna osoba trzecia ma szansę ubiegać się o całkowite sfinansowanie swojej inicjatywy w wys. 10 tys. zł. Mogą to być osoby z Legnicy czy powiatu. Ta trzyosobowa grupa nie musi być zrzeszona. Liczy się pomysł na działania kulturalne czy powiązane z nimi.

Do tej pory BMK sfinansowała dwa projekty w naszym mieście. Pierwszy – „Latająca Akademia Pana Kopernika” zintegrował osiedlowe przedszkola i szkoły oraz podopiecznych stowarzyszenia „Otwórz serce”. W domu kultury Kopernik odbył się szereg spotkań, warsztatów plastycznych i ruchowych zwieńczonych piknikiem oraz koncertem Tomka Kowala Kowalskiego dla mieszkańców osiedla. Drugi – „Ale MURale!”, zakończony jesienią zeszłego roku, to cykl działań z młodzieżą z II LO pod pieczą Michała Rocznika i Galerii Sztuki, w efekcie których w szkole powstał naścienny wizerunek patrona Stanisława Wyspiańskiego.

Miałam przyjemność pracować przy obu pomysłach – w SDK Kopernik w roku 2016 r., gdy ożywiliśmy kulturalnie Osiedle Kopernika i w zeszłym roku z II LO, gdy poznawaliśmy legnickie, wrocławskie i miłkowickie murale. Chętnie wesprę kolejne – już jako instytucja partnerska – zaprasza do współpracy, pomocy, konsultacji czy instytucjonalnego wsparcia inicjatywnych trójek, Justyna Teodorczyk, dyrektorka galerii sztuki.

Na grant mogą liczyć pomysły tworzone wspólnie przez przedstawicieli podmiotów kultury oraz placówek oświatowo-edukacyjnych, skierowane do dzieci i młodzieży oraz kadry oświatowej, rodziców i opiekunów. Muszą się wyróżniać oryginalnością, potencjałem kulturotwórczym i edukacyjnym a także mieć lokalny i oddolny charakter, angażujący lokalną społeczność.

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie Firleja (zakładka: BMK). Zgłoszenia zespołu dokonuje lider zespołu. Jedna osoba może wysłać tylko jedno zgłoszenie. Zgłoszenia należy wysyłać w terminie do 14 kwietnia 2020 r. do godz. 23.59. Rozstrzygnięcie naboru nastąpi do 24 kwietnia. Chyba, że nastąpią kolejne obsunięcia czasowe dotyczące działania instytucji kultury i oświaty, wtedy i te terminy ulegną zmianie.

Przerwa w stacjonarnej pracy może być przecież czasem intensywnej kreacji ciekawych i wspólnych pomysłów nauczycieli i „kulturystów” oraz innych społeczników. Zapraszamy do złożenia internetowego wniosku!

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.