Logo Legnica24h.pl
Reklama
Eko Gwiazda
Logo Legnica24h.pl
© Anna Cybulska

Udostępnij:

70 urodziny Chóru Madrygał

Muzyka|LCK|Kultura|Dla mieszkańca

25 października w legnickiej katedrze o godz. 19.30 odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 70-lecia chóru Madrygał.

Wykonawcy:

  • Chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury (dyr. Dariusz Rzonca)
  • Legnicka Orkiestra Symfoniczna (dyr. Benedykt Ksiądzyna)
  • Agnieszka Justyna Szumiło – sopran
  • Aleksandra Michniewicz – alt
  • Sebastian Mach – tenor
  • Volodymyr Andrushchak – bas

W programie m.in.: W. A. Mozart - Msza koronacyjna C- Dur KV 317, T. Maklakiewicz – „Ofiarowanie” z Mszy Góralskiej G. Caccini – „Ave Maria”

Chór Madrygał został założony w 1949 r. przez Henryka Karlińskiego, wybitnego dyrygenta i animatora legnickiej kultury. Zespół działał początkowo jako chór dziecięcy przy Szkole Podstawowej nr 1 w Legnicy. W latach 50. ub. wieku Madrygał został zespołem legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w chór osób pracujących.

Po śmierci nieodżałowanego Henryka Karlińskiego, opiekę nad zespołem przejął Cezary Radczak, który był dyrygentem chóru w latach 1979-2004. Podczas dyrygentury Cezarego Radczaka chór występował z koncertami m.in. we Francji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Włoszech, na Węgrzech. Cezary Radczak, za swoją działalność muzyczną z Madrygałem, otrzymał szereg odznaczeń, m.in.: tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, dostał Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Miasta Legnicy, Medal Papieski, Medal za zasługi dla Diecezji Legnickiej i inne, znaczące nagrody.

Od 2004 roku funkcję dyrygenta pełni w Madrygale Dariusz Rzonca. Chór od wielu lat współpracuje z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, wykonując wielkie formy wokalnoinstrumentalne, współpracował też z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, z którą zaprezentował m.in. "Requiem" W.A. Mozarta. Zespół uczestniczył w oprawie mszy św. celebrowanej w Legnicy przez Ojca Świętego Jana Pawła II, wystąpił także przed papieżem Polakiem w Watykanie.

Zespół ma na swoim koncie prawykonania: kantaty "Tu es Petrus" Mariana Sawy, skomponowanej na przyjazd Jana Pawła II do Legnicy, "Mszy legnickiej" Stanisława Moryto, napisanej dla chóru i jemu dedykowanej, a także kantaty "Cantate Domino" Mariana Sawy, skomponowanej na jubileusz 50-lecia zespołu. W swoim repertuarze zespół posiada utwory zarówno współczesne, jak i dawne, utwory religijne, negro spirituals, gospel, a także małe i wielkie formy muzyczne.

Obecnie chór liczy 40 osób. W ciągu 70 lat istnienia Madrygał wykonał kilka tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski.

Legnicka Katedra
Wyznacz trasę
 
25 października 19:30
 
Legnicka Katedra
 
wstęp wolny

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.