Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

„55/55” - wernisaż jubileuszowej wystawy Muzeum Miedzi

Muzeum Miedzi w Legnicy świętuje w tym roku pięćdziesiątą piątą rocznicę powołania instytucji. Na koniec roku zaplanowano wystawę, która ukazuje najciekawsze eksponaty pozyskane w tym czasie.

© materiał prasowy

Każdy rok jest reprezentowany przez jeden zabytek lub zespół eksponatów, wybrany spośród 34 800 zgromadzonych muzealiów. Dzięki temu powstał tytuł wystawy „55/55”.

Muzeum w powojennej historii miasta zostało formalnie powołane w 1960 r. Jednak w rzeczywistości zaczęło funkcjonować dopiero od 1962 r., kiedy na stanowisko dyrektora placówki objął mgr Tadeusz Gumiński, który poprzez swoją wybitną działalność dostał  się w poczet honorowych obywateli naszego miasta. Muzeum od początku swojego istnienia skupiło się na dwóch obszarach zainteresowań. Pierwszy jest związany z historią naszego regionu począwszy od pradziejów a kończąc na czasach współczesnych. Uwaga legnickiego muzeum skupiła się również wokół miedzi, z której wydobywania i użytkowania znane są okolice Legnicy. Dzięki temu już w 1966 roku instytucja przybrała nazwę Muzeum Miedzi, gromadząc miedziane muzealia i specjalizując się w tym zakresie. 

- Wystawa stworzona z kilkuset wyselekcjonowanych muzealiów (ujętych w 55 zespołów) cechuje się ich szerokim zakresem tematycznym, formą oraz datą pochodzenia - najstarszy obiekt, skamieniała ryba, liczy około 250 milionów lat. W naszym zamyśle ułożą się one w opowieść o tym jak powstawały kolekcje muzealne, od czego zaczynaliśmy i czym możemy się pochwalić. Chcemy pokazać zabytki reprezentujące wszystkie nasze kolekcje - mówią organizatorzy.

Na wystawie "55/55" będziemy mogli poznać dawną Legnicę za pomocom planów i widoków (grafika, rysunki, kartki pocztowe, zdjęcia, film). Dzięki temu zobaczymy np.  historyczne wnętrze gotyckiej katedry przed jej XIX-wieczną przebudową. Z działu archeologii zobaczymy m.in. rzeczy codziennego użytku pochodzące ze średniowiecznego zamku legnickiego oraz w pełni zachowane bełty do kusz odnalezione w wieży św. Piotra, stanowiące największy zbiór tych militariów w Polsce. Wystawa prezentuje także.: mennictwo książęce (m.in. złotego florena i dukata), skarb monet, dawne i współczesne złotnictwo (m. in. renesansowe łyżki na stopie, chrzcielnicę wykonaną przez legnickiego konwisarza), rzeźbę, miedziane i brązowe medale, dawny i współczesny miedzioryt, obrazy legnickich (i nie tylko) malarzy, meble, rzemiosło, wspaniałe okazy mineralogiczne, eksponaty archeologiczne z Grzybian oraz wiele, wiele innych zabytków.     

Przypominamy, że równocześnie jest otwarta wystawa "Twarze, lica, rysy", która stanowi aneks do wystawy "55/55" złożony z ponad 150 portretów ze zbiorów własnych Muzeum Miedzi w Legnicy.

Wernisaż wystawy obędzie się 14 grudnia o godzinie 17:00 w Muzeum Miedzi w Legnicy w części Akademii Rycerskiej (ul. Chojnowska 2). Serdecznie zapraszamy. 

Wystawa czasowa: 14.12.2017 – 7.04.2018    

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.