Logo Legnica24h.pl
Reklama
DJAtoys.pl - internetowy sklep z zabawkami dla dzieci
PWSZ im. Witelona w Legnicy
Koparka Jawor - roboty budowlane

SREBRO 2021: wystawy czekają, kulminacja już za tydzień

Jeszcze tylko tydzień dzieli nas od kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO, podczas której poznamy laureatów 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Wciąż Człowiek?.

© Materiały prasowe / Galeria Sztuki w Legnicy

Po raz pierwszy w historii wydarzenie będzie miało miejsce wyłącznie w Internecie. Poza budzącym najwięcej emocji ogłoszeniem laureatów konkursu czeka nas bogaty program wydarzeń online: m.in. filmy z wystaw z udziałem artystów, premiera festiwalowego spotu, udostępnienie bezpłatnych katalogów oraz prezentacja efektów modowej sesji, w której główną rolę pełni biżuteria z aktualnych ekspozycji, a także pokazy animacji.

SREBRO 2021 to 14 wystaw biżuterii autorskiej – niosącej niejednokrotnie bardzo wyrazisty przekaz artystyczny. Prezentowane prace twórców z całego świata to przede wszystkim dzieła sztuki, w których najważniejszy jest komunikat.

W ramach Festiwalu szeroko prezentowane są w tym roku prace młodych artystów. W Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem można zapoznać się z biżuterią Luizy Mężyńskiej i Justyny Kowalskiej, absolwentek Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuki Pięknych w Łodzi, które mają swoje premierowe pokazy w ramach cyklu Debiuty, promującego twórczość młodych twórców. Mężyńska, której projekty stanowią zapis osobistych doświadczeń, ukrytych wspomnień i emocji, zaprezentowała kolekcję biżuterii inspirowaną filozofią „wabi-sabi” czyli japońską sztuką dobrego życia oraz kolekcję wisiorów „Piękno”. Wisiory z serii „Piękno” wykonane są z oksydowanej alpaki oraz żywicy poliestrowej, w której zatopione są damskie kosmetyki – cienie do oczu. Artystka odwołuje się w ten sposób do pojęcia piękna i atrakcyjności we współczesnym świecie, w którym kobieta i makijaż tworzą nierozerwalny duet. Z kolei prace Kowalskiej odnoszą się do palącego problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Pochodząca ze Śląska artystka wykonała naszyjnik i brosze o wymownym w kontekście wszechobecnego smogu tytule „Dymy”, łącząc tradycyjne techniki złotnicze z pleksi. Natomiast brosza „Żywioł wody” jest apelem o zmniejszenie zużycia wody: „woda daje życie, trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niej. Niestety ten surowiec jest nie tylko niedoceniany, ale również marnowany. Ogromne zbiorniki wodne są zanieczyszczone. Coraz większe tereny na ziemi pustynnieją” – wyjaśnia Kowalska.

SREBRO to nie tylko cykl Debiuty, ale też Srebrne Szkoły – w którym prezentowane są nie tylko dzieła studentów i absolwentów, ale też idee i dokonania profesorów i kadry akademickiej. W tym roku prezentowana jest  Pracownia Biżuterii i Metali na Akademii Sztuk Pięknych – instytucja założona w 2003 roku, jako jedna z pierwszych uniwersyteckich inicjatyw w Chinach wspierających kształcenie w dziedzinie złotnictwa, metaloplastyki i projektowania biżuterii, której przewodzi prof. Shannon Guo – wielokrotnie nagradzana artystka, kuratorka oraz promotorka współczesnego złotnictwa. Na wystawie zaprezentowane zostały prace wykładowców, osób związanych z akademią, a także absolwentów Pracowni, którzy są dziś uznanymi twórcami i pracownikami uczelni artystycznych.

Drugim pokazem są NOWE KONSTELACJE, przygotowane z okazji 30 lat STUDIA S + M + L_XL – METALU I BIŻUTERII, działającego przy Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Pracownię prowadzi światowej sławy artysta jubiler Karol Weisslechner, który gościł w legnickiej Galerii już dwa razy – był on jurorem w 20. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej „Sexy” oraz miał swoją wystawę  indywidualną „Nowe koniunkcje” w 2019 roku.

Wystawa NOWE KONSTELACJE to inspirowana kosmosem dokumentacja prac uczniów i profesorów słowackiego studia. Konstelacja w luźnym tłumaczeniu oznacza „spotkanie gwiazd”. Tak jak ruch planet i ich ułożenie na niebie ma wpływ na ludzki los, działania i wydarzenia tak biżuteria oddziałuje na ciało. Celem wystawy jest wizualizacja specyfiki studiów, która obejmuje zadania pragmatyczne – oparte na pojęciach, prace eksperymentalne, a także te emocjonalne i intuicyjne.

Ekspozycje oglądać można w 7 lokalizacjach w ścisłym centrum Legnicy. Są dostępne nieodpłatnie.

Program wystaw dostępny jest tutaj:

http://www.silver.legnica.eu/index.php/component/k2/item/48-program-kulminacji-online

Program kulminacji można przeczytać tutaj:

http://www.silver.legnica.eu/index.php/component/k2/item/49-kulminacja-online-legnickiego-festiwalu-srebro

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.