Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Wkrótce kolejne ekologiczne i nowoczesne mieszkania dla legniczan

Dobiega już końca budowa nowego bloku dla 44 rodzin na osiedlu w Lasku Złotoryjskim przy ul. Makuszyńskiego. Prowadzi ją od 2017 roku Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, którego głównym udziałowcem jest Legnica.

© Materiały prasowe / UM Legnica

W czterokondygnacyjnym budynku, który wyposażony jest m.in. w podziemne garaże, wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie, oszczędzające energię i zdecydowanie obniżające koszty eksploatacji.

– Dom ma ogrzewanie sufitowe, które zapewni system studni i pomp głębinowych, które dostarczą ciepło z wnętrza ziemi – mówi prezes TBS Kamienna Góra, Władysław Niemas. – Z kolei system wentylacji doprowadza do mieszkań przefiltrowane i oczyszczone powietrze. Wkrótce przeprowadzimy próby działania tych instalacji. Cała inwestycja zakończy się latem – dodaje prezes.

Wszystkie lokale mają już swych najemców, którzy oprócz mieszkania z balkonem, otrzymają także pomieszczenie gospodarcze i garaż. W budynku powstały jedno, dwu, trzy i czteropokojowe mieszkania o średniej powierzchni ok. 50 m2. Koszt tej inwestycji, przewidzianej w cyklu dwuletnim, to około 8 mln zł. Jest ona finansowana z niskooprocentowanej pożyczki z Banku Budownictwa Krajowego (49 proc), przyszłych lokatorów, gminę i TBS.

W tym byłym poradzieckim kompleksie wojskowym (R-33) w ciągu 12 lat przekazano lokatorom już siedem wyremontowanych bloków, w których jest ponad 400 mieszkań. Ósmy budowany jest już od podstaw.

Kto może wynająć mieszkanie w TBS? Osoba, która jest na liście oczekujących, niemająca własnego mieszkania i osiągająca dochody pozwalające na jego utrzymanie. Wymagane jest wpłacenie kaucji w wysokości około 20 proc. wartości mieszkania, która zostanie zwrócona, gdy lokator zrezygnuje z lokalu.

W pięknym otoczeniu Lasku Złotoryjskiego powstało nowe niewielkie miasteczko. Jest tu niezbędna infrastruktura, sklepy, usługi, a przed rokiem zbudowano młodym rodzinom plac zabaw.

Nasze miasto stawia na budownictwo w ramach TBS, dzięki któremu mieszkańcy mogą wynajmować lokale po przystępnych dla nich cenach – mówi Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy. – Na tym osiedlu staną kolejne budynki mieszkalne. Będzie ich jeszcze 10. Zamieszka tam ok. 800 rodzin.

Czynsz w mieszkaniach TBS w Legnicy wynosi ok. 10 zł za metr kwadratowy plus media. Jest niższy, niż w mieszkaniach wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus i konkurencyjny wobec ofert deweloperskich.

Legnica od kilkunastu lat jest największym spośród czternastu udziałowców Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, posiadając 40,67 proc. udziałów. Od 2005 roku w ramach TBS w Legnicy zmodernizowano i wybudowano osiem budynków wielorodzinnych (przy al. Zwycięstwa, ul. Daszyńskiego i Makuszyńskiego). Powstało 460 nowoczesnych, dobrze wyposażonych mieszkań. Wkrótce miasto przekaże aportem TBS-owi działki do zabudowy mieszkaniowej po wyburzonych obiektach na Kartuzach (ul. Kościelna i Kamienna).

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.