Logo Legnica24h.pl
Reklama
Rekrutacja w PWSZ w Legnicy

Legniczanie chętnie korzystają z bezpłatnej pomocy prawnej

W Legnicy od ponad trzech lat skutecznie działa miejski system nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców. Skorzystało już z niego ponad 3.800 osób.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Najbardziej zainteresowani pomocą są legniczanie powyżej 65 roku życia, dwa razy częściej kobiety, niż mężczyźni.

Prawnicy proszeni są głównie o porady dotyczące prawa cywilnego, spadkowego, rzeczowego, ubezpieczeń społecznych i prawa do opieki zdrowotnej, spraw alimentacyjnych, administracyjnych, majątkowych i karnych. Ich pomoc najczęściej polega na wskazywaniu zainteresowanym konkretnego sposobu rozwiązania problemu prawnego i udzielaniu informacji. Sporządzają także projekty pism w różnych sprawach.

Przypomnijmy. W Legnicy prowadzone są cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:

  • punkty nr 1 i 2 (Legnica, ul. Kościuszki 38) czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 (tel. 76 72 33 173 w. 44),
  • punkty nr 3 i 4 (Legnica, ul. Witelona 8) czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest osobiście przez adwokata lub radcę prawnego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, z ich upoważnienia, przez aplikanta adwokackiego lub aplikanta radcowskiego.

Dzięki zmienionej od 2019 roku ustawie, z bezpłatnej pomocy prawnej może korzystać każdy mieszkaniec, jednak pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów płatnej pomocy prawnej.

W tym roku planuje się uruchomienie w punkcie przy ul. Kościuszki 38 dodatkowego wsparcia dla mieszkańców w postaci poradnictwa obywatelskiego, edukacji prawnej dla seniorów, młodzieży i innych środowisk, a także korzystanie z usług licencjonowanych mediatorów.

Wizytę w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej można umówić pod numerem 76 72 - 12 – 140 w Wydziale Organizacji, Kadr i Kontroli Urzędu Miasta Legnicy.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomościReklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.