Logo Legnica24h.pl
Reklama
Eko Gwiazda

Otwarto oferty przetargu na Centrum Witelona

Cztery firmy zainteresowane są remontem i adaptacją Teatru Letniego na Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona. Dziś otwarto oferty.

© Materiały prasowe / UM Legnica

Firma AKBiK zaproponowała cenę ok. 22,3 mln zł, Architekton - 20,6 mln zł, USBUD – 20,7 mln zł i PROBUD – 20,5 mln zł.

Wstępna analiza ofert wskazuje, że będzie można rozstrzygnąć ten przetarg – mówi Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta. – Jeżeli tak się stanie, prace będą mogły rozpocząć się w tym roku.

Przypomnijmy, że ta inwestycja została podzielona na dwa etapy Stało się tak po otwarciu ofert pierwszego przetargu. Dwie firmy, które do niego przystąpiły, zaproponowały ceny znacznie przekraczające budżet, jaki miasto zaplanowało w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Dlatego prezydent postanowił skorygować zakres prac i kosztorys inwestycji – dodaje pani prezydent. – W pierwszym etapie przewidziany jest remont budynku głównego, który wymaga pilnej interwencji. W drugim natomiast nastąpi rozbudowa Centrum, czyli zbudowany zostanie nowy pawilon.

Działalność Centrum w budynku dawnego Domu Strzelców, później Domu Koncertowego i Teatru Letniego będzie stanowić powrót - w nowej odsłonie - do tradycji tego miejsca, jako ośrodka spotkań, aktywności mieszkańców oraz przestrzeni ekspozycyjnej.

Zakres inwestycji w I etapie obejmie m.in.: przebudowę, prace adaptacyjne wraz z budową niezbędnej infrastruktury zewnętrznej (chodniki, przebudowa drogi). Docelowo CKiN Witelona będzie nowocześnie wyposażony, np. w wyświetlacz kulisty, lunety, interaktywne eksponaty z zakresu mechaniki, robotyki, astronomii oraz fizyki, repliki statków kosmicznych, infokioski, drukarki 3d, produkty multimedialne i inne. Powstaną sale: wystawowa, filmowa, muzyczna i teatralna.

Centrum będzie promowało wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki – podkreśla prezydent Tadeusz Krzakowski. – Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację. Miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu.

Ekspozycje w Centrum będą się zmieniały, wychodząc naprzeciw najnowszym trendom w technice i nauce. Będzie to ważne miejsce spotkań ludzi różnych pokoleń, a także otwarte dla mieszkańców innych miejscowości, nie tylko z naszego regionu. Centrum będzie współpracowało z uczelniami wyższymi np. PWSZ w Legnicy, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Wrocławskim, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, z firmami oraz przedsiębiorcami z kraju i zagranicy.

Inwestycja ma się rozpocząć się w tym roku, a zakończyć w 2021 r. Miasto na jej realizację zabiegało o dofinansowanie unijne. Wniosek uzyskał pozytywną ocenę. Niestety, szczupłość środków w Regionalnym Programie Operacyjnym spowodowała, że inwestycja nie otrzymała dofinansowania.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.