Logo Legnica24h.pl
Reklama
Filharmonia Dowcipu

Twórcy kolejnego parabanku tymczasowo aresztowani

Prezes zarządu, prokurent samoistny i trzy osoby z kierownictwa Compass Money sp. z o.o. w Legnicy z zarzutami działalności w zorganizowanej grupie przestępczej.

© Policja

18 października Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu wobec: prezesa zarządu Krzysztofa P., prokurenta samoistnego Kamila M. oraz trzech innych osób z kierownictwa Compass Money sp. z o.o. w Legnicy: Iwony D., Ireny W. i Magdaleny B., którym to osobom zarzucono działalność w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej oszukańczy proceder pośrednictwa przy zawieraniu przez osoby fizyczne z bankami umów kredytów i pożyczek.

Postępowanie karne w tej sprawie wszczęto na podstawie zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie. W trakcie śledztwa Prokuratury Okręgowej w Legnicy oraz Komendy Miejskiej Policji w Legnicy ustalono, że kierownictwo oraz pracownicy spółki prowadzili działalność polegającą na pośrednictwie kredytowym - udzielaniu pomocy osobom zadłużonym w uzyskaniu atrakcyjnych ofert kredytowych o niskim oprocentowaniu oraz kredytów skonsolidowanych. Przestępczy proceder polegał na jednoczesnym złożeniu wniosku i uzyskiwaniu na rzecz klientów kredytów w wielu bankach, na podstawie tego samego zaświadczenia o dochodach. W efekcie uzyskiwano kwoty, które znacznie przekraczały zdolność kredytową danej osoby lub jej potrzeby związane z konsolidacją kredytu. Część tej nadwyżki spółka pobierała w formie „prowizji”, w przypadku pozostałej sumy uzyskanych kredytów pracownicy nakłaniali osoby pokrzywdzone do złożenia depozytów lub też zakupu obligacji przedsiębiorstwa, wprowadzając jednocześnie te osoby w błąd co do tego, że kredyt będzie w całości obsługiwany przez Spółkę z oprocentowania depozytów lub zysków z obligacji, które miały sięgać rocznie nawet kilkunastu procent.

Jak ustalono, system opierał się o strukturę „piramidy finansowej”, środków kolejnych klientów używano do regulowania zobowiązań poprzednich. Na przełomie maja i czerwca 2017 roku spółka zaprzestała działalności.

W dniu 17 października 2017 roku dokonano zatrzymania, a następnie doprowadzono do prokuratury prezesa zarządu Compass Money Krzysztofa P., prokurenta samoistnego tej spółki Kamila M. oraz trzy pracownice z kierownictwa tej spółki: Iwonę D, Irenę W. i Magdalenę B. którym przedstawiono zarzuty popełnienia kilkunastu przestępstw, a w tym: działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, tj. czynów z art. 258 § 1 k.k., art. 286 § 1 k.k .w zw. z art. 294 § 1 k.k. i innych oraz prowadzenia działalności polegającej na gromadzeniu bez zezwolenia środków pieniężnych innych osób fizycznych, tj. przestępstwa z art. 171 ust.1 i 3 Ustawy z dnia 29 sierpnia 2017 roku Prawo bankowe .

Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych w dniu 17 października 2017 roku skierowano wnioski do Sądu Rejonowego w Legnicy o tymczasowe aresztowanie wszystkich wyżej wymienionych pięciorga podejrzanych. W dniu 18 października 2017 roku Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował tymczasowe aresztowanie wobec wszystkich tych osób.

Jak ustalono, suma strat spowodowanych przez kierownictwo i pracowników Compass Money sp. z o.o. na dzień dzisiejszy wynosi ponad 5 mln 200 tys. PLN. W sprawie występuje obecnie 41 osób pokrzywdzonych. Sprawa jest rozwojowa i zarówno liczba osób pokrzywdzonych, jak i kwota strat może ulec zmianie.

Reklama

Komentarze (2)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

elisabeth
elisabeth22 października 2017 o 12:34
wziełam od nich 5000zł bez szczególnych zaswiadczen (ściągnieto mnie z ulicy ,przechodząc tamtędy) a okazało sie ,że musze splacić 20000zł czy to jest normalne?
Lubię to! 0
nicki
nicki19 października 2017 o 12:43
Wreszcie panstwo wzieło sie za lichwiarzy i oszustów.Prokuratura powinna prześwietlić tez ich życie prywatne.Sodomia,cała legnica ich zna i wie kim są.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.