Logo Legnica24h.pl
Reklama
Baltic Home

Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy - wystawa w Muzeum Miedzi oraz 650 lat diaspory ormiańskiej w Polsce.

Lwów był najważniejszym ośrodkiem społeczności ormiańskiej w przedwojennej Polsce, natomiast katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP najważniejszym obiektem dla ormiańskiej diaspory we Lwowie.

Ambasador Armenii w Polsce Pan Edgar Ghazaryan © JK

Lwów był najważniejszym ośrodkiem społeczności ormiańskiej w przedwojennej Polsce, natomiast katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP najważniejszym obiektem dla ormiańskiej diaspory we Lwowie. Ostatnią, trzecią przebudowę  oraz malowidła zdobiące katedrę wykonali wybitni polscy artyści okresu międzywojnia. Poddawane od 2008r. zabiegom konserwatorskim ponownie zachwycają.

Obecny na wernisażu ambasador Armenii Pan Edgar Ghazaryan podkreślił, że Prezydent Polski Andrzej Duda jest pierwszym po wojnie prezydentem polskim, który zaprosił do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli społeczności ormiańskiej, przypominając jednocześnie, że jej tradycje, kultura i wiara mogły się rozwijać w naszym kraju oraz trwale spleść z historią Polski.

Król Kazimierz Wielki doceniając korzyści płynące z obecności Ormian w Polsce w 1365r., nadał im  szereg przywilejów sądowych, samorządowych i handlowych. Natomiast dwa lata później czyli 20 stycznia 1367 r. wystawił dokument w którym udzielił ormiańskiemu biskupowi Grzegorzowi przywilej zezwalający na budowę katedry, zaznaczając  by biskupstwo znajdowało się we Lwowie.

Katedra była trzykrotnie rozbudowywana i przebudowywana. W ostatniej przebudowie oraz renowacji zleconej przez arcybiskupa Józefa Teofila Teodorowicz, uczestniczyli architekt  i konserwator zabytków Franciszek Mączyński, autor projektów takich budynków,  jak  Dom Pod Globusem czy Pałac Sztuki w Krakowie, Józef Mehoffer malarz, grafik i witrażysta autor projektu witraży dla budynku Komunalnej Kasy Oszczędności Miasta Krakowa, polichromii skarbca wawelskiego, który dla katedry ormiańskiej zaprojektował  mozaiki zdobiące jej  XIV-wieczną kopułę oraz  Jan Henryk Rosen, warszawski malarz,  autor wielu polichromii, min. w kościele leskim,  Bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie. Dla katedry ormiańskiej  zaprojektował,  min. wielkoformatowe modernistyczne malowidła w nawie głównej. Ciekawostkę stanowi fakt, iż namalowane postaci są sportretowanymi współczesnymi mu ludźmi, znanymi we Lwowie, np. twarz Jezusa na jednej z polichromii należy do hr Dzieduszyckiego.  Niestety czasy powojenne były tragiczne zarówno dla samych Ormian jak i archidiecezji lwowskiej, bowiem  nowe władze zlikwidowały samą archidiecezję, a katedrę zamieniły na magazyn muzealny.

Jak informują nas organizatorzy,  wystawa jest z jednej strony świadectwem prac konserwatorskich realizowanych z inicjatywy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie oraz Małopolskiej Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, zaś z drugiej przedstawieniem historii Ormian lwowskich i ich świątyni.

Zachęcając do podróży "na Wschód", do Lwowa, niewątpliwe należy zahaczyć i o tę wystawę.

Jest dostępna do 3 września 2017r. w gmachu Akademii Rycerskiej i towarzyszy jej piękny album-katalog dostępny w sklepiku Muzeum Miedzi.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@legnica24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. legnica24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Ostatnie opinie
Reklama

 

legnica24h.pl

Portal informacyjny dla mieszkańców Legnicy i okolic. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy.